אאא

יממה אחרי התאונה המחרידה בבקעה, בה נהרגו חמישה בני-אדם, שוחחנו עם עו"ד רוני פאלוך (אליו התקשרו קרוביו של הנהג לקבלת ייעוץ משפטי) ושמענו ממנו את הגירסה האחרת, זאת שלא שמענו בכלי-התקשורת.

"לאחר התאונה פנו אלי קרוביו של הנהג לקבל ייעוץ משפטי בצורה כללית, אותם אני כמובן לא יכול לפרט", מספר ל'כיכר השבת' עו"ד פאלוך, המשמש גם כסגן יו"ר ועדת התעבורה של לשכת עורכי-הדין בישראל. "למיטב ידיעתי, נכון לרגעים אלו - הנהג לא במצב של נתינת עדות".

איך אתה רואה את הדיווחים בכלי-התקשורת, המפנים אצבע מאשימה לנהג?

"כולם הפכו לשופטים", זועם פאלוך. "העיתונאים הם השופטים, התובעים והסנגורים. מדובר פה במקרה שאין כרגע למעשה שום עדות אמיתית, היכולה לשפוך אור על מה שבאמת התרחש שם. אין אף-אחד שיכול להצביע ולקבוע מה אירע ומה לא".

היו במקום חוקרי תאונה.

"מנסים ליצור אווירה ציבורית שהנהג כביכול אשם. עם כל הכבוד להם, חוקרי המשטרה הם לא חוקרי כליות ולב. הם רק נשענים על נתונים חיצוניים. ואם יגילו פתאום שהצמיג התפוצץ, אז כולם יגידו: איך לא חשבנו על זה...

"כשאדם מתחיל את כל המשפט מתוך אקלים מאשים שכזה, זה לא קל להוכיח שהעובדות שונות. מה-גם שהנהג נמצא כעת בתוך אירוע פרטי שאין עוררין על הטרגדיה הזאת. לנהג כזה, עומדת לו חזקת החפות. השופטים חיים בעולם אנושי והתת-מודע יכול להשפיע עליהם, בעקבות קריאת הדיווחים בכלי-התקשורת".

אתה תייצג את הנהג?

"עדיין לא החלטתי לגביי זה. נכון לעכשיו, אף-אחד לא מייצג אותו. גם לא ברור האם יוגש בכלל כתב-אישום".

על-פי חוק, מותר היה למשטרה לפרסם כי הנהג קיבל דו"ח תנועה מספר שעות לאחר התאונה?

"ודאי שלא. המשטרה לא הייתה צריכה לפרסם את הדיווח הזה. זה לא נותן שום-דבר, מלבד להוכיח שהמשטרה פועלת ומהר - לשלוף דברים מהמותן. זה דמוגוגיה. שיא השעורייה שמזכירים את זה ומדביקים את זה לעניין התאונה. הרי חוץ מעובדה פיקנטית, אין פה כלום. אם יתברר שהוא זוכה, האם זה ישנה כאן משהו עכשיו? זה דמגוגיה. גם אם יוכיחו אם הרג מישהו, לאן זה יוביל? אין הנידון דומה לראיה".

בעוד חודשיים, לדברי פאלוך, נדע האם יוגש כתב-אישום. "הציבור רוצה אשמים. בלי אשם, הטרגדיה לא מושלמת. כל אחד רוצה לקבל את ליטרת הבשר שלו זה. זה פשוט עוול".