אאא

כאלפיים מחסידיו של כ"ק האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א השתתפו במסע השתטחות, תפילה וסליחות, על ציונו הקדוש של הגה"ק זי"ע, בעל ה'פלא יועץ', הטמון בעיירה סיליסטרא שבבולגריה.

העיר סילסיסטרא, בימים כתיקונם עיר בולגרית אפרורית למדי, מורגלת לקלוט את המוני המתפללים העולים אליה מדי שנה בחודש הרחמים והסליחות. מזה מספר שנים, תופסת חלקת ציונו של מרן רבי אליעזר פאפו זי"ע, מגדולי הדורות ובעל 'פלא יועץ', את מקומה כתל תלפיות, וזאת הודות לעלייה ההמונית המתקיימת מדי שנה בראשותו של כ"ק האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, נשיא קהילת קודש 'שובה ישראל'.

בלטו בהיעדרותם: הטייקונים והסלבריטאים

מישראל, ארה"ב ואירופה יצאו המתפללים ברכבת אווירית, למסע התפילה המסורתי. הם נחתו בוורנה, ומשם המשיכו בצי של אוטובוסים לעבר העיירה סילסטרה, אל מתחם הציון הקדוש, שנרכש לפני מספר שנים מידי המקומיים על ידי מוסדות 'שובה ישראל'.

אילי הון ואנשי-עסקים רבים, הנמנים על חסידיו המושבעים של הרב פינטו, נעדרו השנה מהמסע המיוחד שהפך כבר למסורת. היו שטענו כי המחאה החברתית היא זו שגרמה להם להמשיך ולהסתתר מאור הזרקורים. אחרים סברו בציניות, כי טענת ה"ריכוזיות" במשק גרמה להם לדלל נוכחות... כך או כך, המאפיין הבולט ביותר השנה היה מרקם של משתתפים נטול סלבריטאים וטייקונים. עובדה זו גם הייתה אחת הסיבות לתחושה רוחנית-עילאית, נעדרת רעש וצלצולים גשמיים.

התפילות הזכות, הדרשות הנלהבות ורגעי ההתחזקות הנרגשים, לא הותירו עין אחת יבשה ונפש אחת אדישה. רגעי השיא של המסע כולו, היו כאשר כ"ק האדמו"ר ניגש לפני התיבה והחל באמירת הסליחות ברוב עם, כבן המתחטא לפני אביו. "בן אדם מה לך נרדם" החרו-החזיקו ההמונים אחר האדמו"ר שעבר לפני התיבה, וההתרגשות העפילה לפסגות בעת אמירת י"ג מידות הרחמים (דקה 1:58 בווידאו המצורף), או אז החלו קולות שופר לנסר בחלל אווירה של העיירה הבולגרית, ורבים מתושבי המקום יצאו החוצה על מנת לחזות במחזה שגרם לקידוש שמו יתברך.

קודם לכן עמדו מאות עמדו בתור לטבול במקווה טהרה, לקיים את צוואתו של מי ששיכן את שמו בעיירה הזו, שכל מי שיטבול במקווה ויתפלל בלב שבור סמוך לציונו, תפילתו תישמע בפני שוכן מרומים. ספרי מוסר וחסידות מתורתו של האדמו"ר חולקו לאנשים וגרמו התחזקות גדולה לכל המתפללים, ביניהם אברכים עמלי תורה הלומדים ברשת מוסדות 'שובה ישראל', כמו גם המון העם שנפשם כמהה להתקרב אל הקודש.

לאחר אמירת הסליחות בהתרגשות גדולה, נערך במקום מעמד התרת נדרים, בראשותו של הגאון רבי ישראל יפרח, אב בית דין בירושלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בתום מעמד התרת הנדרים, נשא כ"ק האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו את משאו המרכזי, שבו העלה דברי סנגוריה על עם ישראל והזכיר את מסירות הנפש של ה'פלא יועץ' זי"ע, שהשליך את חייו מנגד כדי לעצור את הדבר שהשתולל בתקופתו, ובעלותו השמימה כיפר על עמו. "בכוח מסירות הנפש של הצדיק אפשר לפעול ישועות", נשא האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו את דברו, וציין כי "עם ישראל שרוי בזמנים קשים. מי שלא יתחזק באמונה וביטחון בה', לא יוכל להינצל מן המים הסוערים ויכול חלילה לטבוע. הדרך היחידה לעבור את הימים הקשים הללו, היא להאמין באמת ובתמים שכל מה שקורה לאדם בחייו הפרטיים הם מאיתו יתברך. יש לברך הן על הטוב והן על המוטב, ולא לבוא חלילה בטרוניא כלפי שמיא. כאשר מודים להשי"ת על כל החסד ואין באים חלילה בטרוניא, הקב"ה נותן בני חיי ומזוני וכל המצטרך".

בלט בנוכחותו: הבן הצעיר - מאיר

מחלפות ראשו של הבן בן השלוש של האדמו"ר, מאיר, הקרוי על שם זקנו, כ"ק האדמו"ר רבי מאיר אבוחצירא זי"ע, שנולד לאחר שנות ציפייה רבות, נגזזו ברוב פאר והדר, במעמד 'חלאק'ה' חגיגי שנערך בסמוך לציון שהאדמו"ר חש קרבה עמוקה לפאר הדורות הטמון בו. המעמד גרם להתרגשות עצומה בקרב קהל החסידים שעשו את כל הדרך משלוש יבשות שונות אל הציון הקדוש. מאוחר יותר נערך במקום מעמד קבלת עול מלכות שמים, והמונים, גם יהודים שאינם שומרים עדיין תורה ומצוות, נשאו את קולם בבכיות עצומות בקריאת ה' הוא האלוקים. קודם לכן התבטא האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, ואמר כי "מי שיקבל עליו עול מצוות, הריני מתחייב שבזכות הצדיק יימחקו לו כל גזרות קשות ביום הדין הקרב ובא.

לאחר מכן צעדו המוני המתפללים ברחובות העיר בתהלוכה מיוחדת של הכנסת ספר תורה לזכותם של יהודי בולגריה ורומניה
שהגיעו להשתתף בשמחת התורה. העיירה הנידחת, חוותה את אחד הרגעים המרגשים בתולדותיה, כאשר יהודי המקום שיערו כי מאז השואה הארורה לא נערכה במקום הכנסת ספר תורה.

באירוע סגור ומיוחד עם ידידים ונגידים, הושלמה ההיערכות לקראת המבצע המיוחד של קהילת קודש שובה ישראל בראשותו של כ"ק האדמו"ר שליט"א, לחלוקת כל מוצרי החג לעשרים אלף משפחות, כשבכל אריזה ישנם 84 מוצרי יסוד לחג על מנת שהנזקקים לכך יוכלו לחוג את החגים הבעל"ט בכבוד ובשמחה.

צילום: אילן סירוטה
צילום: אילן סירוטה