אאא

מאבקי כוח? לא על חשבון רשת איקאה. בעוד בציבור החילוני מתארגנת וצוברת תאוצה הקריאה לחרם על רשת הענק איקאה בישראל, דווקא החרדים מחליטים להתייצב לצד הרשת ולתמוך בה.

מי שניהל את החרמות המשמעותיות והגדולות בישראל נגד חברות מסחריות כ"אל על" ו"שפע שוק" מפתיע ומתייצב היום לצד המוחרמים.

בראיון בלעדי ל´כיכר השבת´ אומר הרב יצחק גולדקנופף: “אנו עומדים לימין איקאה בשעה גורלית זאת. הציבור צריך להבין שהרבה זמן לפני פתיחת איקאה היו שיחות רבות עם ההנהלה וחרף כל הפיתויים וההצעות השונות הם קיבלו את ההחלטה הנכונה לכבד את הציבור המסורתי, הדתי והחרדי ולשמור על קדושת השבת. אינני יודע מהיכן ומאיזו סמכות שואבים אלו שמנסים לפגוע בחברה את כוחם".

“כדי לעשות חרם צרכנים שהציבור שלנו יהיה שותף לו, היו צריכים לפנות לגדולי הדור ופוסקי הוראה כדי לבקש רשות להאשים חברה מסחרית שפועלת במדינת ישראל על פי ההלכה ועל פי החוק ולהעניש אותה על מעשים אחרים שנעשו במדינת המוצא של חלק מהשותפים בה”. אומר גולדקנופף ומוסיף, “אנחנו סבורים שהחנות הזאת הוסיפה כבוד למדינת ישראל בהחלטתה לשמור על קדושת השבת ואין מקום להיפרע ממנה. מי שרוצה להפעיל לחץ על שבדיה שימצא דרכים חכמות יותר לעשות זאת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כזכור, הסערה הגדולה והיוזמה לעצומה נגד הרשת החלה לאחר שכתבה שפורסמה בעיתון שבדי מקומי, ייחסה לחייל צה"ל אחריות לרחיצת פלסטינים כדי לסחור באבריהם. הכתבה עוררה גל תגובות חסר תקדים מצד ממשלת ישראל ומשרד החוץ שדרשו מהממשלה השבדית לגנות את הכתבה.

בימים האחרונים, החלו קריאות מצד גורמים שונים לפעול להחרמת רשת איקאה בישראל, זאת במחאה על פרסום הכתבה בשבדיה. היוזמה שעלתה לאתר "עצומה" הספיקה לעורר עניין וסיקור נרחב מכלי התקשורת כאשר רשת איקאה מעדיפה בעצת יחצנ"יה לשמור על פרופיל נמוך ולחכות שהסערה תדעך מאליה.

אולם, יו"ר הוועדה למען השבת ונציגו של האדמו"ר מגור בוועדה הרב יצחק גולדקנוף מבהיר היום שלפחות בחרם הזה, החרדים לא בתמונה.