אאא

משרד המשפטים ערך היום (שלישי) דיון בנושא ההפרדה בתוכניות הלימודים לחרדים במכללות החרדיות, זאת בעקבות בקשה של שלושה חוקרים שביקשו פרטים על היקף ההפרדה במוסדות בהם לומדים חרדים.

לטענת השלושה - ד"ר יופי תירוש, פרופ' אביעד קליינברג ופרופ' נתי ליניאל, ההפרדה במוסדות, המקבלים תמיכה מהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והוועדה לתכנון ותקצוב, יוצרת אפליה כלפי נשים.

במכתב הפנייה למשרד המשפטים נכתב כי "מרצות במוסדות הללו אינן מורשות ללמד סטודנטים גברים בעוד שמרצים מלמדים את הכיתות משני המינים, מזכירות אינן מורשות לתת שירות לסטודנטים גברים ובכך נפגע שוויון ההזדמנויות בעבודה של נשים. מסלולי הלימוד וההתמחות בתואר לא מוצעים באופן שווה לגברים ולנשים".

לטענתם, "בחלק מהמוסדות סטודנטיות אינן מורשות להיכנס לבניין בימי הלימוד של הגברים בעוד שלסטודנטים מותר להיכנס בכל יום ולעבוד בספריה על העבודה להגשה או להתכונן לשיעור, סטודנטיות מתבקשות להתחייב לכללי לבוש וצניעות מפורטים ומחמירים, בעוד שסטודנטים אינם מתבקשים לחתום על דבר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי הדיווח ב"הארץ", עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שמונתה לאחראית על בחינת הדרת נשים במשרד המשפטים, אמרה בישיבה היום כי "הסוגיה בהחלט מטרידה גם את מקבלי ההחלטות".

לדברי החוקרים, "הציבור הישראלי אינו מודע לעוצמת הפגיעה בשוויונן ובכבודן של נשים באקדמיה המופרדת. הגישה לפיה המטרה של שילוב חרדים מקדשת את כל האמצעים מעלימה את עוצמת הפגיעה".

החוקרים מבקשים לקבל נתונים על תפעול המסלולים לחרדים, ואת הפרוטוקולים של הדיונים שקדמו לפתיחת קמפוסים מסובסדים לחרדים.