אאא

כשעם ישראל יקיים מחר את ליל הסדר וינסה להבין את משמעותו של המושג "בן חורין", יסב השר לשעבר, שלמה בניזרי עם משפחתו ויודה בדמעות על יציאת המצרים הפרטית שלו - צאתו לחופשי אחרי יותר משנתיים בכלא.

תחושת החופש עדיין חדשה לו. רק לפני חודשים קצרים הוא השתחרר לחופשי, מוקדם מהצפוי.

מהו "בן חורין" אליבא דבניזרי?

בראיון מיוחד שקיימנו איתו, מדבר בניזרי על החירות שניטלה ממנו לפני כמעט שלוש שנים, ועל זו שניתנה לו מחדש.

"צריך לדעת יש שני סוגים של חירויות", מסביר בניזרי. "יש חירות הגוף וחרות הנפש. הם הצליחו לכלא את גופי אבל לא הצליחו לכלא את נשמתי, כי המשכתי ועסקתי בתורה ואמרתי את מה שאני רוצה גם בתוככי הכלא. חירות הנפש תמיד הרגשתי, כי המשכתי לעשות מה שיהודי צריך לעשות; אבל חירות הגוף לא היתה.

"למשל: האישה מתקשרת, ואי אפשר לחזור הביתה. בשנה הראשונה חגגתי את ליל הסדר מאחורי סורג ובריח. ולמרות התנאים, כל אלה שהיו איתי אמרו שזה הפסח הכי טוב שהיה להם, כי עשיתי את זה בשמחה ולפי ההלכה.

"פיזית, כשלא הייתי עם המשפחה זה חצי גיהנום, גם לי וגם למשפחה, וזה כאב ותסכול שאין כדוגמתו".

בשנה שעברה, מספר בניזרי, הייתי בבית, אבל אתה יודע שאתה מגיע ל-48 שעות ואתה מתחיל לספור את השעות אחורה. הבוקר מגיע, ואתה רואה את הפרצוף של האשה. אתה מגיע לשערי הכלא ועוד פעם חול המועד פסח בכלא, אבל השנה ב"ה אני נמצא כבר למעלה מחודש בבית. אני עוזר בהתארגנות לפסח ואני יודע שאני לא צריך לחזור לכלא אחרי ליל הסדר. אני מרגיש את קיום הנאמר: בצאת ישראל ממצרים".

איך עבר עליך היום הראשון בכלא?

"זה היה קשה. אתה מנסה לעכל - מי בכלל מצליח להרדם בלילה? רק בשלוש בבוקר אתה נרדם. אתה קופץ בבהלה ואתה פותח את העיניים ורואה כמה ג'וקים מסתובבים עליך. אתה פותח את הבוקר אחרי שלא הספקת לישון, ואיזה דרוזי עומד עליך על הראש. ואז, אתה רואה איזה לטאה מסתכלת לך בעיניים ואומרת: בוקר טוב מר בניזרי.."

מה היתה מבחינתך נקודת השפל במהלך ימי המאסר?

"היו נקודות קשות, למשל כשלא נתנו לי לצאת לברית של הנכד הראשון, כשלא נתנו לי לראות את אחים שלי במשך כמעט שנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"את ההורים שלי ראיתי רק אחרי שבעה חודשים. בביקור הראשון של המשפחה שלי היתה תחושה קשה מאוד. אתה רגיל שאתה שר, כולם דואגים לך, ועכשיו אתה הולך עם מדים של אסיר וכולם אומרים 'וואי, הנה בניזרי'. זה רגע לא פשוט בכלל".

בניזרי בכניסתו לכלא מעשיהו (צילום: פלאש 90)

"עוד רגע קשה היה כשיצאתי לחופשה הראשונה, וכשיצאתי מהבית בחזרה לכלא, הבן שלי הקטן בן 9 אמר לי: 'אבא, אני רוצה לבוא איתך'. כל הדרך הוא איתי, וכשאני נכנס אני מנשק אותו ואז סוגרים את הדלתות. אתה רוצה לתת עוד נשיקה, עוד חיבוק לילד, אבל אומרים לך - 'אדוני, עד כאן, הדלת נסגרה'. אתה נכנס פנימה שבור".

בשולי הראיון, התייחסנו לנושא פוליטי בוער - חזרתו של אריה דרעי לפוליטיקה.

בניזרי: "התפילה שלי שיהיה איחוד כוחות, שאריה דרעי - שהוא איש בעל זכויות, בעל כשרונות אדירים - ואלי ישי, שהוא אהובו של הרב עובדיה יוסף עד היום, שהם יאחדו כוחות וילכו בראש אחד, וכמובן שאני לשם שמיים יירתם למען התנועה.

"מרן גייס אותנו עבור המשימה הזאת ואני אשמח לסייע בידם. כולם צריכים להיות יחד - גם אריה דרעי, גם אלי ישי, גם אריאל אטיאס - כנגד כל אותם מהרסים שיצאו מתוכנו".

 (צילם וראיין: ישי כהן)