אאא

סערת נשות הכותל: שרי הממשלה נפתלי בנט וציפי לבני מתעמתים ביממה האחרונה ביניהם בחריפות, על-גבי דפי הפייסבוק שלהם, סביב התקנות המתגבשות באשר ל"נשות הכותל".

הסערה החלה בדיווח כי שרת המשפטים ציפי לבני שלחה מכתב לשר הדתות נפתלי בנט והודיעה לו כי היא מתנגדת לכל שינוי בתקנות נגד נשות הכותל. "אני מביאה לידיעתך את עמדתי העקרונית בנושא, עוד טרם התקנת תקנות חדשות. קביעת בית המשפט מקובלת עליי ואני גם סבורה שהיא תתרום משמעותית לקידום הנשים בחברה הישראלית והדתית", כתבה לבני והבהירה כי תתנגד לתקנות שירעו את נשות הכותל.

שר הדתות נפתלי בנט הופתע כנראה מאחר ולא קיבל כזה מכתב, ומיהר להעלות פוסט זועם בדף הפייסבוק שלו בו לא בחל במילים נגד השרה לבני.

"ציפי לבני - נו, באמת", פתח בנט את דבריו. "רק יצא חג השבועות ואני מוצף בפניות של התקשורת. מה קרה?? ציפי לבני 'שלחה' לי מכתב בו היא אומרת שלא תאפשר להתקין שום תקנות בכותל. היא נכנסה בי. כותרת בערוץ 2. וואו".

"כמובן שלא קיבלתי שום מכתב, שהרי היה חג, ואין לשכה שפועלת. את המכתב ראיתי לראשונה באינטרנט. כלומר תרגיל תקשורתי למתחילים", מבהיר בנט.

בהמשך הפוסט, מבהיר בנט כי "נשות הכותל מעונינות להתפלל בכותל (מה שמותר), עם ספר תורה, תפילין, טלית ועוד (מה שהיה אסור). אחרים מאמינים שזה אינו ראוי, זה יוצר פרובוקציה מיותרת, זה פוגע בקדושת המקום ועוד". על הפשרה של שרנסקי כותב בנט כי היא מקובלת על כולם אך ייקח כשנה לבנות זאת.

"הכוונה היתה שבינתיים יימנעו נשות הכותל מנטילת תפילין וטליתות וכו', ואז הגיע פס"ד של בית המשפט המחוזי שהתיר להן להתפלל עם תפילין וכו'", מבהיר בנט ומתאר את האפשרויות העומדות בפניו: "אני יכול לא לעשות דבר, ואז יהיו עימותים נרחבים בכותל בשנה הקרובה, הפגנות המוניות, אלימות ועוד. הכותל יהפוך למקום של ריב. אני יכול להתקין תקנות על מנת לאסור עליהן תפילה בצורה זו ולהחזיר את המצב שהיה קיים עד כה".

"אך בחרתי בדרך שלישית, של ניסיון לפשרה. ניהלתי לא מעט שיחות עם שני הצדדים, והיה לי יסוד להניח שנצליח להגיע לפשרה בה כל צד יוותר קצת, ואני 'לא' אצטרך לתקן תקנות", מוסיף בנט ועובר לתקוף את שר המשפטים, "ואז באה ציפי לבני. היא הודיעה בתקשורת שלא תאפשר לי להתקין תקנות (אכן, בכוחה לעשות זאת כשרת משפטים). זה כמובן חותר תחת יכולתי להשיג את הפשרה. התקנות היו המנוף שלי על מנת להשיג את הפשרה המיוחלת".

בנט ממשיך וטוען כי "לבני לא דיברה איתי. לא התקשרה על מנת להבין איפה אנחנו עומדים בניסיונות הפישור העדינים. כמו פיל בחנות חרסינה היא פגעה מאוד בסיכוי להגיע לפשרה. וכאמור, את המכתב שהיא כביכול העבירה לי, לא באמת קיבלתי. הכל בשביל להשיג כותרת בערוץ 2. חבל. לא כך צריך לנהוג שר בישראל. אני מקווה שהיא מנהלת את המו"מ עם הפלסטינים בצורה יותר רצינית ולא בספינים".

בתגובה לפוסט החריף של בנט, מיהרה שרת המשפטים ציפי לבני להעלות פוסט תגובה משלה, וכתבה: "נפתלי בנט, נו באמת! השר בנט נסער. הוא טוען שלא התייעצתי איתו לפני שכתבתי לו מכתב שבו הבהרתי את עמדתי באשר לתפילת נשים בכותל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אז בנט, נאה דורש נאה מקיים", משיכה לבני, "מאז שפרצה סערת הכותל ועד היום השר בנט לא התקשר ולא עדכן אותי בניסיונות הפשרה שהוא טוען שהוא מנהל בסוגייה, למרות שעל פי החוק שנינו אמורים לחתום על התקנות ולכן אין לו להלין אלא על עצמו. מסיבה זאת ולפני שיקבע עמדה סופית הבעתי את עמדתי גם פומבית, ובכל מקרה אשמח להמשיך בדיאלוג משותף".

לבני חושפת כי היא עצמה "מתפללת בבית כנסת אורתודוכסי ומחילה על עצמי מנהגים אלה, ואני מודה שהיה קשה לי אישית לראותן מתפללות בדרך אחרת ולעכל זאת אבל אני מאמינה שהבשילה העת - חוקתית וחברתית-תרבותית - ליישם מדיניות סובלנית ופלורליסטית במדינת ישראל".

"יש להוסיף כי התפילה המדוברת היא באזור המיועד לנשים בלבד. כך שגם מבחינת זרמים שונים, שאינם מפרידים בתפילה, יש בכך פשרה מסוימת והמעטת פגיעה אפשרית ברגשות. אני מאמינה שהתקנות בעניין תפילת נשים בכותל צריך שיהיו ברוח קביעת בית המשפט - זו הפשרה הפלורליסטית והערכית שצריך לקבל. איני מחפשת קרבות והכרעה בין זרמים ביהדות אני שואפת לכבוד הדדי וכולי תקווה שהתקנות המשותפות יתנו לכך ביטוי", מסיימת לבני.

בנט, לא השיב בפוסט חדש, אך נראה כי הוא מתעקש לקבוע תקנות שישמרו על קדושת הכותל המערבי בניגוד ללבני שדווקא מצדדת בפרובוקציה של נשות הכותל. ידו של מי תגבר? ימים יגידו.

הפוסט של בנט
הפוסט של בנט
פוסט התגובה של לבני
פוסט התגובה של לבני