אאא

שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס לראשונה להחלטתו לאסור את ייבוא תערוכת הגופות לישראל.

"בשבועות האחרונים", כתב בנט, "מתנהל נגדי קמפיין מטעם 'הקרן החדשה לישראל' ותנועתה 'ישראל חופשית' שמעוות את האמת, לכן מצאתי לנכון לעשות כאן סדר. ראשית, בקמפיין אני מוצג כ'דתי פנאט' אשר מונע מהציבור את החופש לצפות בתערוכת הגופות.

"אז נגיד את זה ברור: אני לא מתבייש ולא מתנצל על הכיפה שעל ראשי, והיא גם די בולטת על רקע הקרחת - אבל פנאט אני לא ממש", כותב בנט ומסביר קצת רקע על התערוכה המזעזעת: "מדובר בתערוכה של גופות שמשמרים אותן בתהליך ביולוגי וכימי כדי שיהיה אפשר להציג אותן לקהל הרחב. ב- 2012 הוגש בג"ץ נגד תערוכת הגופות, בגין פגיעה בכבוד האדם.

"באותה תערוכה נודע כי לא ברור בכלל אם האנשים הסכימו לתרום את גופותיהם, או שלמשל מדובר באסירים סיניים שהוצאו להורג והתגלגלו לתערוכה של גופות לאחר מותם, לאחר שנמכרו ב'שוק שחור' של גופות.

"בג"ץ הורה מיידית לקצר את התערוכה, ובמקביל להסדיר את עניין הכנסת גופות לישראל. עקב כך היועמ"ש לממשלה העביר את הסוגיה לטיפול משרד הכלכלה, שאחראי על ייבוא.

"ובכן", ממשיך בנט, "השקפתי היא: "כל אדם נברא בצלם. ייבוא גופות, ובוודאי כאשר איננו יודעים כיצד הושגו, הוא ביזוי ערך כבוד האדם וכבוד המת.

"כבוד המת הוא ערך חשוב מאוד ביהדות, והן במדינת ישראל כמדינה בעלת ערכים יהודיים. בעסקת רגב וגולדווסר, למשל, מדינת ישראל שחררה תמורת הבאתם לקבר ישראל 5 מחבלים חיים והחזירה 197 גופות מחבלים ללבנון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"הסמכות של משרד הכלכלה בראשו אני עומד לייבוא נועדה לייבוא טובין ובעלי חיים. גופות אדם הן לא טובין. ולא בעלי חיים".

 בנט מביא במאמרו ציטוטים של שופטים שתומכים בדעתו. "התוקפים אותי", הוא מסיים, "טוענים ש'אם ימצא מספיק קהל לתערוכה, הרי שהיא ראויה'. אני לא בטוח. גם ללינץ' ברמאללה יש קהל, גם לסרטונים של דעאש. זה לא הופך אותם לראויים.

"בכל אופן - זאת ההחלטה שקיבלתי. הסמכות שניתנה בידי היא להביא לידי ביטוי את הערכים, בשמם ביקשתי אמון מהציבור, בהחלטותי כשר. וכך אני עושה.

"אני רוצה לחסוך לכם מראש, קמפיינרים יקרים מהקרן החדשה לישראל: חבל לכם על הזמן, או במילים שתבינו: הייתם מתים שאשנה את ההחלטה, זה לא יקרה".