אאא

"אני יודע שלא נגענו בבעיות היסוד בתקציב שבעזרת השם יאושר מחר בממשלה. לא נגענו למשל בחברת החשמל וזאת משום שאי אפשר לפתור בעיות יסוד ב-45 יום. שמנו חוסם עורקים ואני קורא לרה"מ להיכנס לעובי הקורה מייד לאחר אישור התקציב", כך הודה הבוקר שר הכלכלה נפתלי בנט. השר דיבר באולם מלא מפה לפה ובנוכחות בכירי הרגולטורים בכינוס הבוקר (א') של ועדת הכספים בסוגיית הריכוזיות במשק.

בנט נאם בקצרה כי הסביר שעליו לחזור לקבינט הביטחוני, לדיון סביב תקציב הביטחון. לדבריו "צריך לומר שהאיומים אמיתיים, אבל ישראל מאוימת כבר 65 שנה. תמיד נהיה מאוימים ולכן צריך לדעת שהדיון שקורה בשעה זו הוא לא כלכלי אלא ערכי. הגיע הזמן שמערכת הביטחון תיכנס מתחת לאלונקה אותה נושא היום כל הציבור". בנט הוסיף "מישהו חושב שבאמת אין שומנים שניתן לטפל בהם במערכת הביטחון?"

לדבריו, "אני מודע לתסכול הציבורי אבל יש גירעון אמיתי. כל חודש נפלטים מהצינור מיליארדי שקלים שאין לנו. לכן היינו צריכים לסתום אותו במהרה, ובנינו תקציב ב-45 יום". עוד אמר כי "אנו מדברים על בעיות מבניות- בהן חוק הריכוזיות. המרכיב הליבתי זה סוגיית הפירמידות. רוב הציבור לא מבין את הנושא, אבל מעט בעלי הון משחקים עם הכסף של הציבור ללא אחריות. זה מצב לא מוסרי".

בנט קרא לח"כים להחמיר את החוק. "צריך לאשר שתי שכבות בלבד בחברות פירמדיאליות ולקצר את לוחות הזמנים להפרדת נכסים פיננסיים וריאליים". חלק מחברי הכנסת קראו לבנט להחזיר את החוק לממשלה ולאשר שם את התיקונים. בנט השיב "תנסו לתקן את החוק כאן, ואם נצטרך נחזיר אותו לממשלה ואוסיף בעצמי את מה שצריך".

בפתח דבריו אמר יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי כי "אם יש הרגשה בציבור שהתקציב פוגע בשכבות האמצעיות, אז חוק הריכוזיות מטפל בשכבה העליונה. אנו מתכוונים לטפל בו ברצף, יום אחר יום".