אאא

מכתב התמיכה שקיבלו ראשי ישיבת "עטרת שלמה אריה" בראשות הגרש"ב סורוצקין מאת הורי התלמידים, מכתב שנחשף ב"כיכר השבת", עורר סערה גדולה בציבור.

על המכתב חתומים חשובי ראשי הישיבות הנמנים על הזרם המרכזי בציבור הליטאי וכפופים להנהגתם של מרנן גדולי הדור, זאת למרות התנגדות "הוועד למען כבוד רבותינו" שפסל את הישיבה כשלטענתם מלמדים במקום אישי חינוך שאינם מצייתים לגדולי ישראל.

הסערה התעוררה בעקבות כך שהמכתב מלמד כי מאחורי הקלעים יש רבים וטובים בציבור הליטאי בהם תלמידי חכמים מופלגים שלא מסכימים כלל ועיקר עם דרכי פעילותם של עסקני הוועד המפרסים "רשימות שחורות" של ישיבות כפי הבנתם האישית.

מכתב ראשי הישיבות שהביע תמיכה בישיבתו של הגרש"ב סורוצקין עורר התנגדות בקרב חברי הוועד שהוציאו אמש מכתב מיוחד המצהיר כי ההתנגדות כלפיהם אינה מוצדקת ומגיעה מסיבות אישיות ולא אידיאולוגיות. 

במכתב שפרסמו עבור הורי התלמידים נכתב כי רשימת הישיבות לצעירים נמצאת ממש בשלבי הכנה סופיים. לדבריהם, הרשימה הוכנה במאמץ רב של צוות רחב, שבדק מידע רב שהצטבר מהציבור ומאישי חינוך, ונשקל בכובד ראש.

הוועד מעיד כי פנה לישיבות להציג את עמדתן ולהתייחס לנתונים, ובעקבות כך אכן נעשו מספר שינויים לטובה ברשימה.

הוועד מתייחס לביקורת הפנימית כלפיו וכותב: "כידוע לכל מי שמכיר את הוועד ודפוס הפעולה שלו, שהדברים נעשים אך ורק באופן ענייני, נטול כל לחץ וללא כל אינטרס ואנשי הוועד כולם, אין להם זיקה או קשר לישיבות שברשימה. אמנם, לחצים רבים מופעלים עלינו מצד אינטרסנטים שונים, ביניהם אישים חשובים ונכבדים, המנסים לשנות הרשימה כל אחד לפי ראייתו האינטרסנטית".

"נודענו להתארגנות של כמה ראשי ישיבות ומוסדות, הצופים עצמם נפגעים מרשימתנו האובייקטיבית, ואשר נואשו מלשנות את עמדת הוועד, המתייחסת רק לנתונים שהתקבלו מן הציבור, והם פנו לכמה אישים תורניים שלחלקם אינטרס ישיר או עקיף במטרה להוציא מכתב ניגוח נגד הוועד ופעולותיו", כותב הוועד בהודעתו ומבהיר כי "איום זה הועבר אלינו, אולם אינו גורם לנו להירתע מלהציג בפני הציבור את הנתונים כפי שהם ללא כחל וסרק, מפני שזו טובת הציבור ורצונו הבא לידי ביטוי חזק בשטח".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מטרת הוועד הייתה ונשארה אך ורק למנוע פגיעה בכבוד רבותינו גדולי הדור, ופגיעה באמונת חכמים והנהגת התורה. לפיכך לא נרתע משיקולים זרים המנחים את הנלחמים נגד הוועד", הם מבהירים.

אלא שבסיום המכתב מודיעים בוועד על "הורדת הילוך" מה שמלמד על אפשרויות לשינויים כאלו ואחרים. "כדי למצות את כל האמצעים והאפשרויות לטובה", כותבים בוועד, "הרשימה נפתחה לבדיקה מדוקדקת מעמיקה עוד יותר, עם מתן אפשרות נוספת לפניית ישיבות והורים, ופרסומה יידחה עד סוף השבוע, אז תפורסם בעז"ה לציבור, ללא התייחסות למכתבים או להתקפות נגדנו מצד מי שיהיה, כי זו טובתו האמיתית של הציבור נטול האינטרסים, החפץ בהנהגת התורה של חכמי ישראל, ובשמירה על ילדיו מפני פגיעה קשה בחינוכם".

בתוך כך נתקל בימים האחרונים "הוועד למען כבוד רבותינו" לא רק בהתנגדות פנימית מבית אלא גם ממתקפה מחוץ כאשר עסקני הפלג הירושלמי הקימו וועד מתחרה הנקרא בשם "הוועד למניעת מחלוקת", שפרסם מנשר לציבור הורי התלמידים בישיבות ובמוסדות הלימוד בו הם נקראים לדווח על ר"מים ומחנכים שעוסקים במחלוקת בין גדולי ישראל "במקום לעסוק בחינוך תוך כביכול שימוש בכסות אידיאולוגית והשקפתית", לדבריהם.

הוועד מבקש מהציבור למסור לו את שמותיהם זאת בכדי להזהיר את ההורים משליחת ילדיהם ללמוד באותם ישיבות בהם מכהנים אותם ר"מים כמגידי שיעורים.

הודעת הוועד למען כבוד רבותינו
הודעת הוועד למען כבוד רבותינו
הודעת הוועד של הפלג הירושלמי
הודעת הוועד של הפלג הירושלמי