אאא

בני זוג מאחד מיישובי הדרום חתמו אתמול (ג´) בבית הדין הרבני בבאר שבע על גט. מה מיוחד? התהליך - כשבני הזוג הגיעו לראשונה לבית הדין כדי להתגרש, כיהן בראשות ממשלת ישראל לוי אשכול. כיום בני הזוג בגיל 75.

במהלך נישואיהם חוו בני הזוג משבר בחייהם המשותפים וכתוצאה מכך, פנתה האישה באמצע שנות השישים לבית הדין הרבני בבאר שבע, בבקשה לחייב את בעלה להעניק לה גט ולחלק את רכושם המשותף, שערכו נאמד היום במאות אלפי שקלים.

דייני בית הדין הרבני בבאר שבע, שמוכרים כזריזים, היו בטוחים שהתיק הזה יסתיים בתוך ימים ספורים. אך לא - הימים נמשכו לשבועות, השבועות לחודשים והחודשים לשנים. הבעל סירב לתת את הגט המבוקש, וטען בתוקף כי הוא דואג לכל צרכיה של אשתו.

בשל המבוי הסתום, הועבר התיק לטיפול בית הדין הרבני הגדול בירושלים, שכפה על הבעל לתת גט. אך הבעל סירב, והגיש עתירה לבג"ץ. בג"ץ הורה להחזיר את התיק שוב לבית הדין הרבני בבאר שבע. בשל כך, המשיך התיק להתגלגל מבית דין רבני אחד לשני, ובינתיים צבר אלפי עמודי פרוטוקול. לזירה נכנסו גם מגשרים ועורכי דין, שניסו ככל יכולתם לפשר בין השניים, אך ללא הצלחה.

התפנית החלה השבוע. לאחר 45 שנות דיונים, הצליחו הדיינים לשבור את הקרח ושכנעו את הבעל לתת גט לאשתו. "הסברנו להם שלא כדאי להמשיך את תיק הגירושים עד הקבר, ושזה סתם פוגע בבריאותם", סיפר דיין מבית הדין, "וזה כנראה שכנע אותם להתפשר". כעת, לאחר התפנית הדרמטית מקווים בבית הדין כי הליך החתימה על חלוקת הרכוש לא יארך 45 שנים נוספות.