אאא

במסע מופלא ל'קרלו ויוארי', תראו את המזרקות הנפלאות של זרם הגולף. החום הפורץ ממעמקי האדמה, מפזר סביבו ענן של אדים חמים, וכל תייר – מנציח את המראה הניחוחות גם יחד בעדשות המצלמה.

באותם מקומות שבהם נראים המזרקות הבראשיתיות הללו, עמד עד לפני פחות משבעים שנה ארמונו של מלך צכי'ה (הקומוניסטים את הארמון). כאן, במקום הזה העדיף המלך, להעביר את חדשי החורף הקפואים. כשחמימות נפלאה ממלאת את חדרי ארמונו.

מלך צ'כיה, היה מהיחידים שהיה לו חימום מרכזי בביתו, והוא מאותם בודדים שהיו להם מים חמים להתרחץ כל אימת שרצה. ומה זה בשבילנו היום?

כל מה שיש לבן אדם בימינו – זה הרבה מעבר לכל מה שיכול היה כל מלך להרשות לעצמו בעידנים קודמים.

חברת השפע

נוהגים לקרוא לחברה שלנו "חברת השפע". נשמע מוגזם?

לחיצת כפתור - והחדר מואר. עוד כפתור- ועולה להבה מן הכיריים. כפתור אחר- והחימום, או הקירור, מתחילים לפעול. זוכרים את ארגז הקרח הישן וחצאי הבלוקים שהיו נושאים במלקחיים, ומגירת המים שהיו מרוקנים? באיזה בית אין מקרר חשמלי 'נו פרוסט?'. המים הזורמים בברזים, ומערכת הביוב. והטלפון בכל בית. ומחשב, ומכונית. "חברת שפע" במלוא מובן המילה.

החוג הנוצץ

האם זה עשה אותנו למאושרים מאבותינו?מדוע אנו מביטים סביבנו ורואים את כולם אצים ורצים. למה?

אולי בגלל שאנחנו עובדים מדי קשה. אולי אם רק היו לנו יותר אפשרויות ויותר זמן הכל היה נראה אחרת ?!

אם כך למה , פסיכיאטרים מתפרנסים מבני החוג הנוצץ? ולמה גם שם יש גירושין? ומדוע בארצות שנחשבות לארצות רווחה וחופש, אחוז ההתאבדויות גבוה ביותר?!. מדוע "ילדי השמנת" אינם מאושרים, וגם הם הולכים לשוטט ביערות האמזונס ולטפס בהרי ההימלאיה. מה חסר להם?

כי יש לנו תפיסה מעוותת של גן העדן.

מהו גן העדן?

עצים, פרחים, ציפורים, פרפרים. זה נפלא, אבל זה לא העיקר!

אושרו של האדם אינו נובע מהעולם שמסביבו, הוא קורן מתוכו פנימה! מה היה גן העדן של האדם הראשון? הוא עצמו יציר כפיו של הקדוש ברוך הוא, בלא חטא, כולו זוהר, קדושה וטוהר! אם האושר קורן מבפנים- הוא מסתייע גם בתנאים החיצוניים, שלא יעבידו את רוחו. שלא יעציבוהו, ולא יטרידוהו. אבל אם מבפנים זה חלול, או גרוע מזה- רקוב, אז לא יעזור דבר. ולהיפך, הבטלה והשפע יהיו אם כל חטאת, ויגרמו לניוון ולהתפרקות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הסביב לא עושה אותנו מאושרים. מכונית חדשה היא אולי התרגשות אבל לא אושר. לא המיקרוגל או מייבש הכביסה, הנברשת שחלמנו עליה או תכשיט מסנוור, כל אלו לא עושים את החיים זוהרים מבפנים. האושר הוא בפנים! לא בחוץ.

כאן בתוכי

הצדיק בעל "ישמח משה" סיפר על חלום נפלא בו ראה את עצמו מטייל בין חכמינו מהדורות הראשונים. לפתע ראה את אחד התנאים – שכתבו את הגמרא כשהוא שקוע בלימוד התורה. פנה אליו ושאלו: "יסלח לי כבודו, יש לי שאלה: היכן כאן גן העדן?" אותו צדיק הורה בידו על ליבו ואמר לו: "כאן, בתוכי"!!!

קול האלוקים

גן עדן זהו המקום שבו מרגישים את המציאות הרוחנית שלנו. שבו שומעים את קול האלקים המתהלך בגן החיים. ואל הגן עדן הזה, של האור והשפע וכל הטוב – אליו אנחנו מתגעגעים!!

כי לא האדם גורש בחטאו מגן העדן, אלא גן העדן גורש ממנו. ובכל מצוה, בכל מעשה טוב, אנו חוזרים אל גן העדן, מחזירים פיסה ממנו לליבנו!. אחרי החגים, כשטעם גן עדן עוד בתוכנו, נשכיל לשמור על ההרגשה המיוחדת של האושר הרוחני . נתחיל להשקות את הגן האלוקי שבנפשנו. נתענג על מעשה טוב שעשינו. ונספור בכל יום, שיש לנו כמה ערוגות כאלו. חורף בריא ומלבלב.