אאא

פיגוע הירי בבריסל: שרת הפנים של בלגיה ז'ואל מילקה הודיעה על תגבור האבטחה במוסדות יהודיים, וזאת לאור פיגוע הירי שאירע במהלך השבת סמוך למוזיאון היהודי בבריסל. באירוע נהרגו שתי נשים וגבר - ככל הנראה תיירים, ונפצעו 12 בני אדם נוספים. לפי חלק מהדיווחים, נפגע באירוע שמצבו הוגדר אנוש מת גם הוא.

מחר (ראשון) צפוייה המשטרה בבלגיה להכריז על האירוע כאירוע אנטישמי. בכלי תקשורת בבלגיה דווח כי אדם שנצפה עוזב את זירת האירוע ונמלט באמצעות מכונית - נתפס על ידי המשטרה, אך עדיין לא ברור אם הוא קשור לאירוע. במקביל, מנהלת המשטרה מצוד אחר אדם נוסף.

אליו די רופו, ראש ממשלת בלגיה אמר במסיבת עיתונאים שכינס כי הוא מביע סלידה מהמעשה: "בלגיה מאוחדת נגד הפשע הנתעב במרכז התרבות היהודי". בקהילה היהודית הגדירו את המצב שלאחר אירוע הירי כ"שוק".  "האירוע תפס אותנו בהפתעה. הקהילה היהודית נמצאת בקשר טוב עם כולם, גם עם הקהילה המוסלמית" אמר אחד ממנהיגי הקהילה היהודית ל-ynet. 

היורים, כל לפי הדיווחים בבריסל, הגיעו למקום באמצעות מכונית מסוג אודי, חנו בכניסה למוזיאון היהודי ולאחר ביצוע הירי נמלטו באמצעות רכבם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"שמעתי רעש שנשמע כמו ירי, לפחות חצי תריסר יריות. אז היה שקט במשך דקה, ואז הירי התחדש, עוד חצי תריסר יריות. המשטרה הגיעה וסגרה את האזור. גם אמבולנסים הגיעו למקום. כל הרובע נסגר, וכעת יש פה כוחות משטרה גדולים, שוטרים סמויים, אמבולנסים ועוברי אורח רבים" אמר אחד מעדי הראייה.

שרת הפנים הבלגית ז'ואל מילקה שהייתה באזור, אמרה מוקדם יותר כי "הכל מצביע על כך שמדובר בפיגוע אנטישמי". שר החוץ של בלגיה, דידייה ריינדר, הגיב לאירוע בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "אני בהלם מהרצח שבוצע במוזיאון היהודי. מחשבותיי עם הקורבנות ועם משפחותיהם".

המוזיאון היהודי נמצא תחת אבטחה גם בימי שגרה, והוא ממקום בסמוך לבית הכנסת הגדול של בריסל שהיה בעבר מטרה לפיגועים.