בעקבות 'כיכר': השבת תישמר בצפת
(צילום אילוסטרציה: shutterstock)

חמישה ימים לאחר חשיפת "כיכר השבת" כי חברת "נתיב אקספרס" מפעילה קווי תחבורה בעיר צפת בעיצומה של השבת, למרות העובדה שחוק העזר העירוני אוסר זאת, במשרד התחבורה התערבו, כמו גם מנכ"ל עיריית צפת וחברי מועצת העיר, והחברה חזרה בה.

בחברת נתיב אקספרס אמרו הערב ל"כיכר השבת" כי זמני הנסיעות יעודכנו וכי החל מהשבת הקרובה האוטובוסים בעיר צפת לא יחללו את השבת כלל וכלל, כשיציאתם תחל זמן מה לאחר צאת השבת: "בעקבות פנייה שלכם, ופנייה של מנכ"ל עיריית צפת, עדכנו את זמני הנסיעה החל מהשעה 20:45".

מבדיקת כיכר השבת עלה כי בלוח הזמנים שמופיע באתר נכתב כי הנסיעה בקווים 6 ו-10 מהתחנה המרכזית וחזור אליה, האוטובוס האחרון ביום חול ייצא בשעה 16:30 ובמוצאי שבת בשעה 21:00. לעומת זאת, אוטובוס קו 7 יצא בשעה 14:00 ביום שישי ואילו במוצאי שבת האוטובוס הראשון יצא בשעה 21:00.

למרות כל זאת, באתר החברה עדיין מופיע כי תתאפשר נסיעה בתחבורה בקו 361 מהעיר חיפה אל עבר העיר צפת החל מהשעה 17:35 ובשעה 18:35 - בעיצומו של יום שבת.

בעקבות הפרסום על חילול השבת בשבוע שעבר, ראש העיר לשעבר, ישי מימון שיגר מכתב אל ראש העיר, אילן שוחט בו הוא קבל על כך: "נודע לי כי בקווים העירוניים מס' 6, 7 נוסעים בשכונות העירוניות בשבת בניגוד לסטטוס קוו בעיר. השאלה: האם ראה"ע מתכוון לדרוש הפסקת נסיעות התחבורה הציבורית בשבת ואם כן, האם נעשתה פניה לחברת נתיב אקספרס בצפת?".

בשיחה עם "כיכר השבת", ישי מימון מתח ביקורת על כך שנציגי הציבור חובשי הכיפות אינם משמיעים את קולם בנושא: "לצערי הרב יש שתיקה רועמת של חברי המועצה הדתיים והחרדים. אני מוכן ללכת הביתה בשביל שלא יחללו את השבת. צריך ללכת עד הסוף עם הנושא הזה, לא מעניין אותי הנושא האלקטורלי אלא מעניין אותי נושא קדושת השבת בעיר צפת, לא יעלה על הדעת שבמועצת העיר בצפת יש לנו תשעה חברי מועצה דתיים וחרדים שאינם מסוגלים לשמור על הסטטוס קוו". כאמור, לאחר הפרסום ב"כיכר השבת" הוחלט לעכב את פעילות הקווים.