אאא

גזר דין; ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט יתייצב בשעות הצהריים (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים לשמיעת גזר הדין במשפטו.

נשיאת בית המשפט השופטת מוסיה ארד והשופטים יעקב צבן ומשה סובל יקריאו את העונש שהחליטו להטיל על אולמרט בעקבות הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

בית המשפט לא צפוי לשלוח את ראש הממשלה לשעבר למאסר בפועל, כך שההכרעה היום אודות העונש שיישא, תכריע את עתידו הפוליטי הקרוב של אולמרט.

הסבירות הגבוהה היא כי אולמרט יקבל בין ארבעה לשישה חודשי עבודות שירות, כך שיוכל לכהן כחבר-כנסת, שר או ראש ממשלה בשבע השנים הקרובות רק אם יו"ר ועדת הבחירות יקבע כי לא דבק קלון במעשיו.

אפשרות נוספת, נמוכה פחות, היא כי אולמרט יקבל עד שלושה חודשי עבודות שירות, כך שיוכל לכהן כחבר-כנסת גם אם יקבע שדבק קלון במעשיו, אך כשר אן ראש ממשלה, ספק אם יוכל לכהן ללא הכרעת בג"ץ ברורה.

האפשרות השלישית והמנוכה מכולן היא כי אולמרט יקבל רק מאסר על תנאי, כאשר גם במצב זה יוכל לכהן כחבר-כנסת, אך כשר או ראש ממשלה יוכל לכהן לכאורה רק בהכרעת בג"ץ.

כזכור, לפני כחודשיים וחצי קבעו השופטים כי כאשר כיהן אולמרט כשר התמ"ת והתקשורת פעל בניגוד עניינים מול לקוחותיו של עו"ד אורי מסר, שהיה ידידו וחברו הקרוב. באותה הכרעת דין זוכה אולמרט בשתי פרשיות, פרשת ראשונטורס ופרשת מעטפות הכסף.

בטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות, אך לא דרשה הטלת קלון על אולמרט לאחר שהסכים לוותר על כל ההטבות להן הוא זכאי מתוקף היותו ראש הממשלה לשעבר.

יצויין כי היום גם ייגזר דינה של מי שהיתה ראש לשכתו ש אולמרט, שולה זקן, שהורשה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה, ומרמה והפרת אמונים.