אאא

ימים ספורים אחרי הצתת בתי-הכנסת בפתח תקווה ובכביש 6, עלה באש בית-כנסת נוסף - הפעם בירושלים. האירוע התרחש בשעה 13:40 הצהריים (רביעי) חג השבועות, כאשר תושבי שכונת הר נוף בבירה דיווחו למוקד כיבוי האש על שריפה המשתוללת ביער ירושלים בסמוך לבניינים ולבית-כנסת הנמצא בקצה המערבי של היער.

למקום הוזנקו 6 צוותי כיבוי, שהבחינו עם הגעתם למקום כי האש התפשטה במהירות מהיער אל בית-הכנסת שנמצא בקצה היער. בנוסף, הלהבות והעשן הכבד התפשטו לתוך בניין סמוך. לוחמי האש החלו מיד בסריקות לאיתור לכודים בבניין וצוותים נוספים ביצעו כיבוי של מוקדי האש הרבים. למקום הוזנקו 5 צוותים נוספים שסייעו לצוותים להשתלט על הלהבות ולפנות את האזרחים מהבניין הבוער ומבניינים סמוכים אשר התמלאו בעשן כבד.

דובר כבאות אש ירושלים, אודי גל אמר ל"כיכר השבת": "קיבלנו קריאה על שריפה ביער ירושלים, כמו שהרגשנו כולנו היה חם היום והשריפה התרחשה באזור המזרחי של היער בשוליים של השכונה וטיפסה במהירות לכיוון השכונה, בדרך היא הציתה בית-כנסת שנמצא בקצה המערבי של היער".

בהתייחסו לבית-הכנסת אמר גל: "מדובר במבנה יביל - קרוואן שבער במהירות. הלהבות גרמו לעצים גדולים לבעור והם בתורם הציתו מרפסות ודירות בבניינים הסמוכים. למרבה המזל וגם הפעולה המהירה של לוחמי האש הדיירים חולצו מהבניינים ועשרות משפחות היו ברחוב. כמה בניינים פונו".

הערכה הרווחת בקרב אנשי הכיבוי היא כי מדובר בהצתה: "הלוחמים נכנסו לתוך הלהבות וכיבו את האש בבית-הכנסת, הספרי תורה בניסים גדולים לא נפגעו וגם בית-הכנסת עצמו נפגע חלקית. חוקר דליקות שלנו שהגיע למקום קבע שאכן יש סיכוי גדול מאוד שככל הנראה מדובר בהצתה מכוונת".

מארגון החובש הר נוף נמסר: "האזור כולו היה אפוף עשן כבד שהתפשט לרחובות סמוכים. אדם אחד סבל מקוצר נשימה כתוצאה משאיפת עשן לאחר שחילץ את ספרי התורה מבית הכנסת שהחל לעלות באש. בשל סדר גודל האירוע והחשש לחיי אדם הוזעקו כשלושים וחמישה פראמדיקים וחובשים מהארגון שטיפלו בנפגע וסייעו בפינוי ארבעה בניינים גדולים מיושביו המבוהלים תוך כדי מתן דגש על חילוץ תושבים מוגבלי תנועה. כמו כן הוזעק כח תגבור נוסף של אמבולנסים של מד"א. בחסדי שמים לא היו נפגעים בנפש פרט לאדם שטופל במקום. לצערנו מבנה בית הכנסת נשרף חלקית ומספר דירות ניזוקו. הודות להגעתם המהירה של המתנדבים וכוחות החירום ניצלו חיי אדם". 

צילומים: שלומי כהן, כיכר השבת