אאא

האם מדינת ישראל מנסה להשתלט על החינוך החרדי בארה"ב בדרך עקיפה? תלוי את מי שואלים.

בימים האחרונים ביקרה בקהילות החרדיות בארה"ב משלחת בכירה של גורמי חינוך ורווחה מישראל וקיימה עם ראשי הקהילות דיונים מעמיקים בסוגיות "נוער חרדי בסיכון" בישראל ובארה"ב.

בין חברי המשלחת ניתן למנות את מר מנחם ווגשל, המשנה למנכ"ל משרד הרווחה ובכירים נוספים באגף כדוגמת הרב שלמה יעקובזון מנכ"ל מת"ן, וד"ר אורלי אינס מנהלת מקצועית במת"ן.

חברי המשלחת נפגשו עם ראשי אגודת ישראל באמריקה והאדמו"ר מנובמינסק, סיירו בישיבת ליקווד וכמו כן נפגשו עם מנהלי מוסדות וסמינרים במגוון נושאים חינוכיים וטיפול בנוער נושר.

אלא שבעיני התאחדות הרבנים בארה"ב וקנדה, גוף רבני המזוהה עם חסידות סאטמר, היוזמה החדשה לא מצאה חן וזאת בלשון המעטה.

לדבריהם מדובר במזימת השתלטות של מדינת ישראל על החינוך החרדי בארה"ב ודרכו להשיג השפעה עקיפה אף על החינוך החרדי בישראל.

על פי המתווה, תקים המדינה מוסדות חינוך לנוער חרדי נושר בארה"ב, כשבהמשך יעודדו את הצעירים והצעירות לעלות לישראל ולהשתלב בשוק התעסוקה וברכישת השכלה אקדמאית ואף לשרת בצבא במסלולים כדוגמת הנח"ל החרדי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ראשי התאחדות הרבנים הצליחו לגייס את מרן הגר"ח קנייבסקי והגאב"ד הגר"נ קרליץ כנגד היוזמה ובמכתב חריף שפרסמו, כתבו גדולי ישראל: "שמועה נוראה הגיעה לאוזנינו על הסכנה הנוראה לחינוך התורה בארה"ב ע"י התוכנית החדשה לחינוך חרדי שיוזמים שם בתי חינוך לנערים עם קשיי חינוך ביוזמת השלטון שבכאן ובתמיכתם הכספית ומומחי החינוך שלהם יתרמו מנסיונם וילמדו את שיטותיהם בכל ענייני החינוך ובכך הם מבקשים להשתלט על החינוך ועל הישיבות בכלל".

הרבנים הוסיפו: "ומי שיעמוד בכל כוחו כנגד התוכנית הזאת יתברך בברכת אשר יקום את דברי התורה הזאת". על החתום: מרן הגר"ח קנייבסקי ומרן הגר"נ קרליץ.

מבירור שערך 'כיכר השבת' עולה כי לאחר חתימות הרבנים, התברר כי ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן עומד מאחורי התוכנית החדשה ותומך בה. בשל כך, ביטלו הרבנם את חתימותיהם.

גורמי חינוך בארה"ב מכחישים את הטענה כאילו ומדובר במזימת השתלטות של השלטון החילוני על החינוך החרדי בארה"ב. "מדובר בשיתוף פעולה טבעי שמפרה את שני הצדדים, הן מקצועית והן מעשית".