אאא

63 אחוז מהישראלים שהשתתפו בסקר של מכון "מאגר מוחות" עבור העיתון 'מעריב' מעניקים לפוליטיקאי החדש, שר האוצר ויו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד, את תואר "הפוליטיקאי המאכזב של השנה".

אחריו ברשימת המאכזבים, נמצא ראש הממשלה בנימין נתניהו כאשר 15 אחוז מהישראלים רואים בו את הפוליטיקאי המאכזב. במקום השלישי, האח של לפיד, שר הכלכלה נפתלי בנט, ש-8% מהישראלים מאוכזבים ממנו. יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', הגיעה למקום הרביעי ברשימת מפוליטיקאים המאכזבים עם 6%.

מתברר, כי לא רק שהישראלים מאוכזבים מיאיר לפיד, אלא הם גם לא מאמינים להצהרותיו. המשתתפים בסקר נשאלו - "האם אתה מאמין להבטחתו של שר האוצר יאיר לפיד כי בעוד שנתיים מצבנו הכלכלי יהיה טוב יותר?".

65 אחוז, עוד יותר מאחוז המאוכזבים מלפיד, השיבו כי אינם מאמינים לו. רק 26 אחוזים אמרו כי הם מאמינים ללפיד. בקרב הציבור החרדי - 90 אחוזים לא מאמינים ללפיד שיהיה כאן טוב יותר.

מנגד, כאשר נשאלו המשתתפים, מי הם הפוליטיקאים המפתיעים של השנה. 24 אחוזים רואים בשר החינוך שי פירון כהפתעה, 14 אחוזים רואים בשר האוצר יאיר לפיד הפתעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח להפתיע רק 10 אחוזים ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הפתיע בהתנהלותו הפוליטית 8 אחוזים מהאזרחים.

הישראלים מאוכזבים מדרך טיפול הממשלה ביוקר המחיה ובמחירי הנדל"ן. 80 אחוז סבורים כי הממשלה לא מצליחה לטפל בזה, 11% השיבו כי הממשלה מצליחה לטפל ביוקר המחיה ובמחירי הנדל"ן "פחות או יותר", רק 7 אחוז סבורים כי הממשלה מצליחה.

האזרחים, כך מתברר, מאוכזבים מהתנהלות הממשלה והצלחתה בהסברה בעולם באשר לאיומי הג'יאהד על ישראל בשל התפשטותו במדינות השכנות. 20% השיבו כי הציון של הממשלה הוא גרוע מאוד,  18% - גרוע, 32% - בינוני, רק 15% - טוב, ו-9% - טוב מאוד.

באשר לאמון של הישראלים במערכות השונות בישראל, 82 אחוז מהציבור מביע אמון גבוה בצה"ל, פי שניים מהאמון במערכת המשפט ופי שלושה מהאמון בכנסת, שזוכה לאמון של 29 אחוז בלבד מהציבור.