אאא

לאחרונה מפרסמות חברות הביטוח השונות, את פוליסת ביטוח התרופות המצילות חיים. הדבר מעורר תהייה שכן מדינת ישראל ידועה בחוק ביטוח הבריאות הממלכתי שאמור להפוך את כולנו לשווים ולהעניק לכל אזרח ישראלי שירות רפואי ותרופות ללא תשלום. התשובה לכך נעוצה בתקציבו המוגדר של סל התרופות המוגדר בחוק. במסגרת הסל ישנן תרופות רבות מצילות חיים, אך נעדרות ממנו לא מעט תרופות, חלקן הגדול חדשות ויקרות שמיועדות לציבור קטן יחסית.

קופות החולים שהיו מודעות לבעיה, הציעו עד לא מכבר הרחבה לביטוח המשלים שלהן. במסגרת ההרחבה הוצע ללקוחות לקבל גם ביטוח תמורת רשימת תרופות מצילות חיים שאינן מופיעות בסל. באחרונה החליט משרד האוצר להפסיק את הנוהג הזה ודרש מהקופות לחדול מהביטוח היוצר אפליה בין קבוצות שונות באוכלוסייה, שכן אלו שיש להם כסף יכולים לקבל תרופות שאינן בסל הבריאות בניגוד לעיקרון השוויון הטמון ביסודו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

חנוך הירשוביץ מ´הירשוביץ פתרונות´ מספר כי חברות הביטוח שחלקן ביצעו עבור הקופות את הביטוח האמור, החליטו למכור זאת באופן עצמאי, כך שהן מציעות כיום פוליסות ביטוח מעולות במחירים אפסיים על מנת "לתפוס" נתח שוק גדול ככל האפשר. רק להמחשה, סוגים שונים של סרטן דורשים לעיתים קרובות תרופות יקרות שאינן נמצאות בסל הבריאות. קחו את סיפורו של ח´, ילד בן שמונה שגידול במוחו הביא את משפחתו לחרפת רעב, עלות התרופות החודשית שלו עומדת על 40 אלף שקל. ח´ הוא רק מקרה אחד ממאות אחרים.

הנה דוגמא נוספת. רחל חולה בסרטן מח עצם. הרופאים כלל לא סיפרו לה שיש תרופה למחלתה, שכן עלות התרופה כה יקרה שלהערכתם לא היה סיכוי שתוכל לרכוש אותה. התרופה, ´רבלימיד´ שמה, עולה 50 אלף שקל בחודש! "אנחנו מסתכלים עם מי שיושב מולנו, אם זה אדם חסר יכולת, לא נספר לו על התרופה, זה במילא לא יהיה בהישג ידו ורק יגרום לו צער", אומרים הרופאים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חברות הביטוח מציעות היום, לזמן קצר, עד סוף החודש, מבצעי השקה מדהימים לביטוח התרופות. מי שיבחר להצטרף עכשיו, יוכל לקבל את המחיר הנוכחי לחמש השנים הקרובות! גם אנשים מעל גיל 50-54, יהנו בחודש הקרוב ממחירי מבצע.

הנה מספר דוגמאות למבצעי ההשקה של החברות. ´מגדל´ מציעה ביטוח משפחתי בעלות של 19.5 שקל לחודש למשפחה ומעניקה כיסוי ביטוחי של עד מיליון שקל לחמש שנים. ´כלל´ מציעה ביטוח בעלות חודשית של 18 שקל למשפחה תמורתו יינתן כיסוי של עד 5 מיליון שקל לחמש שנים, ´הראל´ שמובילה בבטוחי בריאות מציעה ביטוח בעלות של 25 שקל למשפחה ללא צורך בהצהרת בריאות.

חשוב לדעת, המחירים האלו הם מחירי מבצע, והם מוצעים לאנשים עד גיל 50-54. בסוף החודש הנוכחי יעלו המחירים בעשרות ומאות אחוזים, תלוי בגילו של המצטרף.