אאא

בתחילת השבוע, הכריזו ברשת החרדית "ברכל" חרם נגד חברות המזון "מטרנה" ו"אסם" - בעקבות עליית מחירי מוצריה בעשרות אחוזים, כך נודע ל"כיכר השבת".

בימים האחרונים העלתה "מטרנה" את מחירי תחליפי חלב האם לתינוקות ב-20%-13%, ואריזה עולה כעת 60 שקל.

"מטרנה" של "נסטלה-אסם" מחזיקה 56% משוק תחליפי החלב, מה שאומר שההתייקרות תשפיע על הרבה מאוד הורים.

לקוחות רשת המזון החרדית "ברכל" שרצו לרכוש את מוצרי החברות גילו לתדהמתם כי המוצרים נעלמו מהמדפים.

לשאלת הלקוחות, אמרו המוכרים וצוות הרשת כי "בהנהלת הרשת החליטו להקפיא את ייבוא מוצרי חברות הענק עד להודעה חדשה".

דייסה במקום "מטרנה"

כתב "כיכר השבת" שסייר ברשת, גילה כי מוצרי "מטרנה" - שמגודרים כמוצר המזון הבסיסי עבור תינוקות - נעלמו. את מקומם של קופסאות ה"מטרנה" המפורסמות, החליפו אריזות הדייסה המיועדות לתינוקים עד גיל חצי שנה.

"אני מעדיף לרכוש דייסה מאשר שהילדים שלי יגוועו ברעב", אמר ל´, אברך חרדי שחיפש את "מטרנה" במדפים. לשאלתנו, הוא אמר כי "במחירים החדשים, לא הייתי רוכש את ´מטרנה´".

כך גם מוצרי "אסם" נעלמו מהמדפים של הרשת החרדית - לה סניפים רבים ברחבי הארץ. את חבילות  ה"ביסלי" וה"במבה", אבקות המרקים ושלל המוצרים של החברה - תפסו אריזות החברות המתחרות, כמו "תלמה", כפי שניתן לראות בתצלום המצורף לכתבה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מי אחראי לעליית המחירים? אתמול מסרה "מטרנה" כי "המחירים נקבעים על-ידי רשתות השיווק. אכן, באחרונה הייתה עליית מחירים אשר נובעת מהתייקרות משמעותית במחירי חומרי הגלם בעולם".

גורמים בעולם המזון אמרו לכלי-התקשורת השונים כי הרשתות מסבסדות בעשרות אחוזים את מוצרי המזון לתינוקות מטרנה וסימילאק, על חשבונם, שנים רבות. בעקבות כך, צעירים בארץ יכולים, להרשות לעצמם לרכוש מזון לתינוקות במחיר הנמוך בעשרות אחוזים. לא בזכות היצרנים והיבואנים".

ב"ברכל" אומרים  ל"כיכר השבת" כי הרשת לא תוכל לשווק מוצרי מזון למשפחות אברכים במחירים מופקעים. "בשל כך החלטנו להעלים את המוצרים מהמדפים", אומרים שם.

מי שעומד בראש הרשת, הוא הרב מנחם כרמל חבר ב"דגל התורה" וראש ועדת הדיור של התנועה. בשיחה שקיימנו עמו, הוא לא הכחיש את הדיווח. "אני לא מעוניין להתייחס לפרסום", אמר.