אאא

ראש עיריית ירושלים המכהן ניר ברקת, טען במהלך ראיון למוסף סוף השבוע של עיתון 'הארץ', כי חבר המועצה החרדי יעקב הלפרין, העביר עבודות במסגרת תפקידו ב"מסירת עבודות תכנון בחברת מוריה" ללא קיום מכרזים קלאסיים. הלפרין מצידו טוען כי מדובר בשקרים ומכנה את ברקת: "אדם שקרן ושפל, רמאי ונוכל".

"אלה שהיו רגילים לעבוד בשיטות אחרות משפועלים היום, לא יודעים לתקשר איתי. התקשורת של הקומבינטורים, ויש חבורה של עסקנים שניסו לבקש וניסו לרמוז לי, אני לא מבין את השפה הזאת" אמר ברקת בראיון ל'הארץ'.

ברקת לא הסתפק ברמז המטושטש, ונתן דוגמא: "כשניהלתי משא ומתן קואליציוני, עם כניסתי לתפקיד, היה תפקיד אחד שלא ידעתי שקיים. לתפקיד קוראים ‘מסירת עבודות תכנון בחברת מוריה’".

"מה זה מסירת עבודות בחברת מוריה? מתברר שבקדנציות קודמות, בחברת מוריה, שהיא חברת התשתיות של העירייה, שההיקפים של הפעילות שלה היו במאות מיליוני שקלים בשנה, היה גוף, אדם, במקרה הזה קוראים לו יעקב הלפרין, חבר מועצת העיר מיהדות התורה ומקורב לחבורה הירושלמית של הליכוד, והתברר לי שהעבודות נמסרו ממוריה לא במכרז קלאסי".

"כמעט לא הצלחתי להרכיב קואליציה בגלל הדרישה האולטימטיבית שהיתה, בשם אותו הלפרין, לקבל את התפקיד הזה שבכוחו להחליט אילו אנשי עסקים ינהלו פרויקטים עתירי ממון בעיר. באחת הפגישות בינינו אמרתי להלפרין בהקשר זה: ‘אתה מבין שאתה מאיים עלי?’ אתם לא מבינים איזו מלחמת עולם פרצה כשביטלתי את התפקיד הזה והעברתי את הסמכויות לדרג המקצועי”.

"הם איימו ש'ייראו לנו מה זה'"

במענה לשאלה מדוע רצה הלפרין את התפקיד אמר ברקת: "בוודאי, איזו שאלה. במעלה הדרך, אחד האנשים שפתאום הדרג המקצועי החליט להפסיק את עבודתו היה יואב אלון, אחד מפוקדי הליכוד הגדולים בירושלים ומי שקיבל ממוריה ניהול של פרויקטים רבים בתקופה שהלפרין היה ממונה על מסירת העבודות. בא הדרג המקצועי ואמר לי: זה לא מתפקד. עוד פעם מלחמת עולם, כולל אמירות מפורשות של עסקני הליכוד שהם רושמים הכל ושהם יראו לנו מה זה".

 (צילום ארכיון: ישי כהן)
ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים הנוכחי (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"למה אני מספר את זה? כי זה סמל שמשקף את העיקר. אני קיבלתי את חברת מוריה עם תקציב של 100 מיליון שקל בשנה, בשפל. היא איבדה את אמון הציבור. השנה אנחנו כנראה מתקרבים ל–700 מיליון שקל בשנה. אבל יש לנו היום תכנון של 15 מיליארד שקל על השולחן. רווח קבלני מקובל, נהוג, 20% לטובת העניין, בסדר? כולנו מבינים שהולכת להיות פה מאסה של כסף ציבורי ומכרזים ופרויקטים, מפה עד להודעה חדשה, כיד המלך, ויש כאן מוטיבציה ממש להחליף את ראש העיר, להחליף את השיטה, כי הגזר שאנשים רואים בסוף התהליך הזה הוא ענק. החברים האלה הלוא חיפשו כבר תקופה ארוכה מועמד להחליף אותי. אני מכיר את זה, אני יודע את זה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הלפרין: "ברקת אדם שקרן ושפל"

בתגובה לטענות ברקת אמר חבר המועצה הלפרין ל'הארץ': "הוא אדם שקרן ושפל, רמאי ונוכל. ברקת השתמש בשירותי העירייה לטובתו ולמען האנשים שלו ולמען הפרסומאים שלו. הוא עשה לכאורה דברים לא כשרים במוריה ומאז כניסתו לתפקיד החברה רק הידרדרה".

"כל התוכניות שהוא עשה הן מימוש של דברים שהחלו בקדנציה הקודמת. אני הייתי במשך 16 שנים יו”ר הוועדה למסירת עבודות, לא היו שום קומבינות, הכל נעשה בפתיחות וביושר, איש לא מצא רבב בעבודת הוועדה. זה לא נכון שהמשא ומתן הקואליציוני כמעט התפוצץ על התפקיד הזה. מטבע הדברים כל אחד רצה לשמור לעצמו את התפקיד שהיה לו לפני הבחירות. ברקת הוא אדם רדוף ואין בדברים שלו אפילו שמץ של אמת".

עו”ד יוסי חביליו המייצג את יואב אלון תקף גם הוא בתגובה את ראש העיר: "ברקת כנראה לחוץ מאפשרות של הפסד בבחירות ולכן יורה לכל הכיוונים והופך את היוצרות. יואב אלון הנו ממנהלי הפרויקטים הבולטים בישראל, וניהל במשך שנים רבות ובהצלחה רבה פרויקטים רבים עבור חברת מוריה ועיריית ירושלים וזכה על כך לשבחים רבים".

"כתוצאה מחשיפת שחיתויות בחברת מוריה, הופסקה עבודתו של אלון בפרויקטים של חברת מוריה שלא כדין. אלון הגיש תביעה נגד מוריה על סך 8,000,000 שקל המתבררת בימים אלו בבית המשפט המחוזי בירושלים. אלון מעולם לא הפעיל בשום צורה לחץ פוליטי על ניר ברקת ולא ידוע לו על כל גורם אחר שעשה זאת. ברקת הוא זה שפנה לאלון וביקש ממנו להגיע להסדר פשרה שיכלול את החזרתו לעבודה עבור מוריה. אלון ישקול הגשת תביעת דיבה כנגד ברקת".