אאא

"מודיעין עילית אינה התנחלות, היא עיר", אמר השבוע שר הבטחון אהוד ברק. הדברים נאמרו לאור התקדמות המו"מ המדיני והסדר הקבע שמקדמת ארצות הברית בימים אלו, והעיסוק הרב של כלי התקשורת אודות עתיד הערים השונות.

בעקבות ההודעה על אישור תוכנית חדשה לבניית דירות מגורים במודיעין עילית, כלי התקשורת עסקו בהרחבה בנושא ובעקבות כך גילו את דעתם שר הביטחון ו"שלום עכשיו", על עמדתם והשקפתם לגבי מעמדה של העיר מודיעין עילית כעיר ואם בישראל הצמודה לקו הירוק ועתידה בהסדר הקבע עם הפלסטינים.

בכתבה נרחבת שפורסמה השבוע ב"ידיעות אחרונות", ציטט הכתב משה רונן את ראש העיר הרב יעקב גוטרמן, ש"אנחנו בתוך הקונצנזוס. אנחנו לא התנחלות. נכון שאנחנו נמצאים מעבר לקו הירוק – אבל כולם מיוסי ביילין ועד ביבי נתניהו, סבורים שתמיד נהיה חלק מהמדינה היהודית. אנחנו חלק ממדינת ישראל, כמו שכונת רמות בירושלים וכמו רמת אשכול".

כידוע, בטרם הקמת העיר, ביקשו גדולי ישראל מחברי הכנסת של "דגל התורה" להיוועץ בשר הביטחון דאז, יצחק רבין, אודות עתיד העיר בהסדר הקבע. רבין הבטיח להם כי השטח הוא בלב הקונצנזוס הישראלי ולא יוחזר לפלסטינים משום שמדובר בקרקעות בבעלות פרטית יהודית; העיר נמצאת ברצף יישובים יהודי במרחב מודיעין וצמודה לקו הירוק, וכן נמצאת על רכס ההר החולש על שדה התעופה בן גוריון. עוד אמר רבין, כי הקו הירוק ששורטט ב-1967, הוא קו לא מדויק שיתוקן עם תיקונים קלים, ומודיעין עילית תיכלל בתוך הקו הירוק.

השבוע, כאמור, התבטא שר הביטחון, כי מודיעין עילית אינה התנחלות, אלא עיר.

במקביל, גם מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, נאלץ להודות כי העיר מודיעין עילית, בניגוד להתנחלויות הקלאסיות, "הבסיס להקמתה הוא לא אידיאולוגי אלא נדלנ"י. כלומר, היא הוקמה מתוך הרצון למצוא פתרונות דיור למגזר החרדי". בהמשך דבריו ציין, כי "יש סיכוי סביר שיימצא הסדר מדיני שיכלול אותה בסופו של דבר בשטח מדינת ישראל".

את הכתבה מסיים העיתונאי משה רונן, כי לראיה מזכיר גוטרמן כתבה מה'ניו יורק טיימס' שהתפרסמה בתקופה זו, ובמסר לנשיא ארה"ב ברק אובמה, הציג העיתון את העיר מודיעין עילית בנושא פתרון הקבע עם הפלסטינים כ"פוטנציאל מפתיע לפשרה".