אאא

צחי נשמה,

תראה. אתה כבר מבין לבד שהתקשורת היא זו שפועלת במגמה ישנה וקבועה של עשיית דה-לגיטימציה לחרדים. אמנם יש פה ושם חבר'ה בברנז'ה שלפעמים מתפלק להם משהו הוגן, אבל בדרך כלל, החרדים יצאו שחורים ולא בגלל הכובע. ראית פעם שכתוב "חילוני רצח את ביתו נועה", או "חילוני רצח את ביתו רוז", או "חילונייה רצחה את בנה בים"?? יודע מה, עזוב חילונים-חרדים. ראית פעם שכתבו על סתם אדם "האב הרוצח", "האם המטביעה"?

לעומת זאת, האם ראית באחד מכלי התקשרות, המדיה המודפסת, המשודרת או האלקטרונית מקום אחד בו נכתב "האברך החשוד בדריסה" או "האם החשודה בהרעבה?

ככה זה. חילוני תמיד יוזכר ללא השתייכותו הדתית ועם ציון העובדה כי הוא רק בגדר חשוד שביצע את המעשים. חרדי תמיד יוזכר עם הדגשה על דתיותו וללא כל צל של ספק שהוא אכן ביצע את המיוחס לו. "הדורס"-"המרעיבה"-"המלבין" ועוד. אילו רק יעיז אחד מכלי התקשורת החרדיים לציין כי "חילוני חשוד ב..." הוא מיד יותקף.

אתה כבר הבנת צחי שהכל מגמתי, שאף אחד לא אובייקטיבי ומה שלא נעשה, ישנאו אותנו. הנה, רק קם הנח"ל החרדי וכבר בכל פעם שישנם הרוגים בקרב הצבא יש מי שמרמז ששם, הם עם הנשקים, עדיין כמעט ג'ובניקים. איך אמר פעם הונגרי עב בשר ידוע? "כל עוד בתי הקברות לחללי צה"ל לא ימלאו חרדים, זה עדיין לא עשה את שלו". אני חותם לך, שיש כאלה שיסתפקו גם בבתי קברות רגילים...

תראה, יש מושג ביהדות של שנאת עמי ארצות לתלמידי חכמים. לא משנה מה יעשה התלמיד חכם או זה המתיימר לייצג אותו, תמיד ישנאו אותו. גם אם הוא יתקן בעצמו רמזורים וידאג לפתיחת כבישים בשבת. הם רוצים שהוא לא יהיה תלמיד חכם. אתה נורא דואג לקיום החוקה האמריקאית מצד הרבנים, לא? אז סתם לתשומת ליבך, הדרמות של מעצר בהאשמות מגוונות, היה קיים כבר לפני מאות שנים.

ומה איתך? להפר את כל חוקי התנועה, המצפון שלך כן מתיר? רק להלבין הון אסור?? כותב נחמד אחד בכיכר, סיכם את הטור בשאלה רטורית טובה: "האם הגיע זמן לשינוי או שמא לא מתבקש מאיתנו דבר?!" הוא דואג לך גבר. לא יודע מה לענות לך. האמת שהוא צודק. אבל הוא גם לא צודק. בנוגע לשנאת החילונים, לא מתבקש מאיתנו דבר. עד שלא נטבע כולנו זה לא יעבור. בנוגע לשינוי, צריך גם צריך. לתפוס את כל הבטלנים והפרחחים ולהעביר אותם טירונות בבסיס צבאי או סתם בבית. משהו צריך לקרות. הרבה ניעורים חייב הציבור החרדי לעבור, גם אם זה לא ישנה את ההתייחסות של התקשורת אלינו ואפילו אם זה רק ירע. שיפור חייב להיות כמו בכל מקום. אבל זה לא קשור כי-הוא-זה לשנאת החילונים! אם חייל לא אוהב את האוכל בצבא, זה לא יעזור אם הוא יאכל בעצימת עיניים, נכון?

אם אתה רוצה דוגמה, לא חסר צבורים שאינם חרדיים-שחורים ועדיין נרדפים בשל היותם קשורים לדת או לתורה. הציבור הדתי-לאומי שבתמימותו הרבה קורע את עצמו בצה"ל, עדיין יסבול מרדיפה תקשורתית איומה וגסה כמו גם אלימות ופינויי בתים מצד שולחיו לקרב, למרות שהגרים בבתים המפונים, הם כל אותם אלו שהשקיעו בשמירה על המדינה הזו. אפילו אלו מאותו ציבור שמתקיפים את החרדים משנאת עמי ארצות בתואנות על חיסרון דרך-ארץ, בקושי מצליחים למצוא חן בעיניי מישהו. בדבר אחד הם צודקים, מתוך הניסיון לשלב תורה עם דרך ארץ, נותרה אולי רק הדרך ארץ. כי תורה – אצל קבוצות מסוימות מאוד שם – בוודאי שאין.

בנוגע לרצון שלך להיות קצת מסורתי. צחי, מתוק של סבא. להתקרב למסורת ולשורשים, זה תלוי בקשר שלך עם אלוקים. האמת היא אמת אפילו אם אלו שנחשבים כמיצגיה, נוהגים הפוך ממנה. אז עשה טובה, אם אתה חוזר רק בגלל החרדים ולא בגלל התורה, תישאר בבסיס או בבית. אתה יודע למה? כי אם תחזור ותגלה שהדוסים לא בדיוק מושלמים, אתה תתחיל אולי לעשות שטויות, וכשזה יתפרסם, כולנו נסבול.

אף אחד לא יספור לך כמה שעות עברו מאז ש"חזרת בתשובה", זה יהיה ישר: "רב חרדי בשם צחי מואשם בפשע". מבין?

מספיק לנו.