אאא

מה שהיה עד לא מכבר נחלתם של עשירים בלבד, ושל תושבי ארה"ב בעיקר, אם הם עשירים כמובן. הופך לנחלת הכלל עם המכשיר החדש של בית החולים בילינסון.

הטיפול, SBRT שמו, מציע פעולה לא פולשנית באמצעות קרני לייזר. המכשיר מסוגל לבצע הקרנה של גידול בריאות בזמן נשימה, כאשר בית החזה עולה ויורד ללא פגיעה בתאים בריאים.

והכי מעניין ומשמח, נדרשים כ- 10 טיפולים בני רבע שעה לחיסול הגידול ללא כאב וללא תופעות לוואי המוכרות למי שנאלצו לעבור טיפולים כימותרפיים וניתוחים.

על המכשיר אומר ד"ר נפתלי מידן, מנהל מרכז דוידוף, בילינסון: "בעוד אנו ממתינים לקפיצת מדרגה בפיתוח התרופות לחולי הסרטן, טכנולוגית המאיצים הקדימה ויצרה פריצת דרך בטיפול הקרינתי".

קצת רקע על המאיץ שמבצע את הטיפול ומעניק תקווה של ממש לחולים:

המאיץ החדש, Trilogy של חברת Varian, מאפשר טיפולים קצרים ויעילים יותר ויתרונו המשמעותי בכך שהפגיעה בתאים הבריאים שמסביב לגידול הסרטני היא מזערית בלבד. בנוסף, המאיץ מאפשר טיפולים מורכבים וייחודיים שלא בוצעו עד כה, כדוגמת IGRT (Image Guided RT ), SBRT ורדיוכירורגיה. המכשיר החדש מצטרף ל- 3 מאיצים נוספים הפועלים כיום במרכז דוידוף בבילינסון.

ההתקנה והפעלה של המאיץ החדש, שנרכש הודות לשירותי בריאות כללית ולתרומת משפחת דוידוף, דרשה השקעת משאבים אדירה, גיוס והכשרה של צוות מקצועי ברמה גבוהה במיוחד של רופאים, פיזיקאים וטכנאים, לטובת המטופלים במרכז דוידוף. תהליך ההתקנה ארך כ- 7 חודשים, במהלכם מהנדסי החברה הגיעו מחו"ל הרכיבו את המאיץ וערכו כיול ראשוני. בהמשך, פיזיקאים במרכז דוידוף הכינו את פרוטוקולי הטיפול וערכו כיול סופי (ההכשרה נעשתה באמצעות מומחים מארה"ב- רופאים ופיזיקאים).

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המאיץ החדש כולל מערכת דימות משוכללת OBI (קרני רנטגן, שיקוף ו-CT), מחשוב ותוכנות מתוחכמות המאפשרות ביצוע הקרנות בעוצמה רבה יותר ובדיוק רב יותר. בעזרת מדידות מדויקות ובקרת איכות משופרת, מספק המאיץ החדש קרינה בעוצמה, ביעילות ובבטיחות מרביות, תוך פגיעה מזערית בתאים בריאים. בהתאם לכך, ההקרנה במאיץ דורשת תכנון קפדני על ידי פיזיקאים ואונקולוגים של זמן ההקרנה, העוצמה, הזוויות וכמו כן מיקום מדויק של החולה.

בישראל מאובחנים מדי שנה כ- 1,500 חולי סרטן ריאות חדשים, מתוכם כ-35% מתאימים לטיפול בשיטה זו.

במרכז דוידוף בבילינסון החלו לטפל בחולי סרטן ריאות בשלבים שונים של המחלה באמצעות SBRT (Stereotactic Body RT)– שיטה חדשנית הכוללת טיפולי הקרנה ממוקדים במינון גבוה, המבטלת את הצורך בניתוח. בשונה מניתוח, בו מוסר הגידול באמצעות פתיחת בית החזה, טיפולים אלו מביאים לפגיעה משמעותית בגידול עד כדי הריסתו ללא כירורגיה פולשנית וללא כאב.

לצורך הרס הגידול נדרשים בממוצע כ- 10 טיפולי הקרנה בני 15 דקות. הטיפולים קצרים, אינם מסבים כאב ואינם פולשניים. לעיתים אמנם, יש צורך גם בטיפול כימותרפי במקביל.