אאא

ביום חמישי בשעות הבוקר המוקדמות, עת החלה סופת השלגים בבירה, עשו את דרכם בזה אחר זה מאות אברכים לצד חיילים מהרבנות הצבאית אל בנייני האומה, בכדי להיבחן על סוגיות הלכתיות סבוכות ולקבל סמכות רבנית.

אלא, שלצד הקושי הרוחני שנעשה מבחירה, התווסף גם קושי גשמי - הקור המקפיא שחדר לעצמות. בניגוד להורים לילדים בעיר שקיבלו הודעה על ביטול הלימודים בבתי הספר, הם לא קיבלו הודעה על ביטולם של המבחנים. בנוסף, איש מהרבנות לא טרח לענות לטלפונים ולעדכן אותם האם המבחנים מתקיימים כסדרם.

ה', אחד הנבחנים, מספר בשיחה עם "כיכר השבת" על האנדרלמוסיה ששררה במקום: "בשעה 08:00 בבוקר הודיעו ברדיו על ביטול הלימודים ובעקבות כך ניסינו אני וחברי ליצור קשר עם מערכת הרבנות, איש לא ענה. מעבר לכך, תושבים ירושלמים סיפרו לנו שהתחבורה לא פעילה וכי אי אפשר להגיע למקום המבחן".

נבחן שפנה למנכ"ל הרבנות, לא קיבל ממנו תשובות ברורות וחד משמעיות: "בסופו של תהליך שוחחנו עם מנכ"ל הרבנות שאמר כי המבחן יתקיים למרות השלג, וכי הוא נמצא בעיר והתנועה זורמת, כך לטענתו. ב-10:30 כשאנחנו יודעים שלא יהיה ניתן לצאת מהעיר באם נישאר להמשך המבחן. המנכ"ל אמר כי לא הוחלט מה לעשות, לאחר מכן הוא סתר את עצמו כשאמר לחלק מהנבחנים ללכת וכי המבחן בטל, כשאחר כך הוא קרא להם לחזור".

זה שנים שבמבחנים מסוג זה, הרבנות מעמידה בוחנים צמודים בזמן המבחן לצד עורכי המבחן עצמו, וזאת בכדי לעזור לנבחנים בהסברת השאלות, במקרה הזה - מקומותיהם של הבוחנים נותרו ריקים: "כשהגעתי למקום בשעה שנקבעה איש מהרבנות לא נכח. הם באו לקראתנו והורידו שאלה מתוך המבחן אבל לא היה למי לגשת בכדי שיסביר לנו שאלות שהם בעצם סוג של חידה קשה שבלעדיהם קשה היה לפצח את השאלה".

אברכים התלוננו על הקור, ונענו 'אתם לא רציניים' 

כ-300 נבחנים מתוך 1000 הגיעו למקום, הם המתינו במשך שעות לקבלת טפסי המבחן בשלמותם, "בשעה 12:00 כשהביאו את המבחן התברר שהיו אלו רק חלק מהטפסים, חצי שעה אחר-כך התברר שלמרות שהביאו טפסים נוספים עדיין היה חסר דף נוסף". 

"המקום לא היה ערוך לקלוט את הנבחנים", מתרעם האברך ומספר על המחדל, "היה קר מאוד ולאברכים שהתלוננו על כך נאמר שהם לא רציניים במבחן ועליהם להתרכז יותר".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
ירושלים, בשבוע שעבר (צילום: פלאש 90)
הגדלה

כשאלו התיישבו לפתור את המבחן, התריע בפניהם מנכ"ל הרבנות עודד וינר שמוטב שיזדרזו לסיים כי אחרת לא ניתן יהיה לצאת חזרה לבתיהם: "מנכ"ל הרבנות התריע פעמים רבות בפני הנבחנים כי עליהם להזדרז לסיים את המבחן, כשאחרת הם לא יוכלו לצאת מירושלים. וכי מי שיסיים מאוחר יאלץ להישאר בשבת בעיר לאור חסימת הכבישים, זאת תוך שהוא מסיר אחריות".

עודד וינר, מנכ"ל הרבנות הראשית הגיב לטענות בשיחה עם "כיכר השבת" ואמר: "אכן, יום לפני המבחן התחבטנו מאוד האם לקיים את המבחן במועדו או לבטלו מפאת מזג האוויר, היות והתחזיות ביום רביעי דיברו על שלג אחר הצהרים ביום המבחן ובכל מקרה לא דובר על שלג כבד שימנע הגעתם של אנשים לירושלים, הוחלט כדי לא לגרום לעוגמת נפש לאלה שלמדו והתכוננו למבחן לקיים בכל אופן את המבחן במועד שנקבע". 

כמו שאר המוסדות בעיר, ברבנות, כך לדברי המנכ"ל, התלבטו רבות האם לקיים את המבחן במועד שנקבע: "ביום חמישי בבוקר כאשר התברר כי עקב השלג ירושלים עלולה להיחסם, אכן היו התלבטויות קשות. אולם מכיוון ששיערנו - והתברר שבצדק - כי נבחנים לא מעטים יגיעו, החלטנו לקיימו למרות שהיו ברורים לנו הקשיים הצפויים. הכבישים בירושלים נחסמו בסביבות השעה עשר ועד אז הגיעו כמאתיים נבחנים לאולם". 

הנבחנים הסכימו לקיום מבחן ללא בוחנים

מנכ"ל הרבנות התייחס לטענות לפיהן הבוחנים לא היו בזמן המבחן, ואמר כי קודם תחילת המבחן, הוא הציג את הבעיה לנבחנים ואלו בחרו לקיים את המבחן למרות זאת: "כאשר הגעתי לאולם וראיתי שעקב מזג האוויר וחסימתה של ירושלים אכן עלולים הבוחנים והשומרים לא להגיע וגם הבחינות תגענה באיחור, שאלתי את הנבחנים שהיו במקום האם הם מוכנים לקיים את המבחן למרות שלא יהיו בוחנים שיוכלו להבהיר את שאלות המבחן, ובפה אחד ללא כל התנגדות הסכימו הנבחנים לתנאי זה. כמו כן כיוון שלא היו שומרים הבהרתי לנבחנים שאת האחריות המוטלת על כתפיהם לא להעתיק במבחן וכי שלושה או ארבעה אנשים שעמדו לרשותנו נעשה ככליותינו לשמור על טוהר המבחן".

בעקבות היעדרות הבוחנים, הפך המנכ"ל עצמו לממלא מקומם: "אני כמנכ"ל ישבתי מתחילתו ועד סופו וכל נבחן ניגש אלי בנושא שאלות. ראיתי לאחר קריאת השאלה כי הם נוסחו בבהירות רבה ומי שהתכונן ולמד היה יכול בהחלט להסתדר עם הנוסח הקיים". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"עם כל זאת במבחן באיסור והיתר שהיה המבחן הקשה ביותר באותו יום אפשרתי לנבחנים לענות על שמונה שאלות במקום עשר כדי להקל עליהם במצב המיוחד אליו נקלעו, כך גם לגבי שאר הבדיקות - הבודקים יקבלו את תיאור המצב וישקללו זאת במתן ציונים".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
עודד וינר, מנכ"ל הרבנות (צילום: פלאש 90)
הגדלה

ומה באשר לטענות הנבחנים כי היו חסרים טפסים? "מנהל מחלקת הבחינות היה במשרדי הרבנות משעת בוקר מוקדמת ועקב כך שהעיר הייתה חסומה לא יכל להגיע למקום עם רכבו. הוריתי לו להגיע רגלית עם המבחנים למקום ואכן כך עשה. מכיוון שלא היו באותו היום עובדים במשרד צולמו הבחינות כפי שנעשה בכל מבחן כדי לשמור על טוהר הבחינות אולם מנהל הבחינות שגה בהערכתו את מספר האנשים שהגיעו לבחינה באיסור והיתר למרות מזג האוויר, ולא הביא עמו טפסים עבור כולם. צילמנו במקום טפסים נוספים וחילקנו לכל הנבחנים". הסביר.

מנכ"ל הרבנות: "ייערך מבחן נוסף"

"המבחן התחיל בכשעה איחור ואולם ניתנה לנבחנים שעה נוספת מעבר לשעה שנקבעה כדי לסיים את מבחניהם בנחת וללא לחץ כפי השעות שקבועות לקיום המבחן". הסביר המנכ"ל את פשר האיחור.

לנבחנים שלא הצליחו להגיע לבנייני האומה לקיים את המבחן, ייערך המבחן במועד אחר: "מבחן נוסף - מועד ב׳ לכל אלה שלא הגיעו מפאת מזג האוויר יערך תוך שלושה שבועות כך שלא ישכח החומר הנלמד" אמר מנכ"ל הרבנות.