אאא

המרוץ לרבנות העיר ירושלים: היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי על מועצת הרבנות הראשית להתכנס ולקבל החלטה בעניין ה"כושר" לרבנות עיר של המתמודד הרב אריה שטרן בתוך כשבוע זאת לאור הטענות שהועלה בנוגע לתקיפות תעודת הכושר של הרב לאחר שעבר רק את הבחינות בעל פה.

את התשובה שיגר ארז קמניץ – המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, במענה לפנייתו של עט" מנחם מושקוביץ, אל הרב הראשי לישראל הגאון הרב דוד לאו ולמנהל הרבנות הראשית הרב רפאל פרנק.

במכתבו, שעוסק ב"כשרותו של הרב אריה שטרן לכהן כרב עיר", כותב קמניץ כי "הפנייה שבסימוכין הועברה לטיפולנו ע"י היועץ המשפטי לרבנות הראשית. מהפנייה עולות טענות בעניין כשירותו של הרב אריה שטרן לכהן כרב עיר לפי תקנות שירותי הדת היהודיים".

"בעקבות הפנייה", כותב קמניץ, "התקיימה התייעצות במשרד המשפטים בעניין הטענות שהועלו בפנייה. לאחר בחינת מכלול הטענות נראה כי לאור הנסיבות המיוחדות שבמקרה זה ונוכח הסתמכות הרב אריה שטרן על תעודת הכושר שניתנה לו על ידי מועצת הרבנות הראשית עליה חתומים הרבנים הראשיים לשעבר ולמען הסר ספק על מועצת הרבנות הראשית לשוב ולדון ולקבל החלטה בענינו של הרב שטרן וזאת לעניין היותו גדול בתורה בהתאם לתקנות".

קמניץ מוסיף וכותב כי "נוכח הסמיכות למועד הבחירות לרבני עיר בירושלים יש לקיים את הדיון ולקבל החלטה בעניינו של הרב שטרן בהקדם האפשרי ולא יאוחר מי"ח בתשרי תשע"ה. נוכח צוק העיתים ניתן לאפשר בנסיבות שנוצרו גם החלטה באמצעות משאל טלפוני".

המשמעות הינה שבתוך כשבוע על מועצת הרבנות הראשית לקבל החלטה בעניינו של הרב שטרן ובכשרותו להתמודד לתפקיד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גורמים חרדים מרוצים מכך שמרבית הטענות התקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה ומציינים כי בפניהם סבך משפטי נוסף מאחר ובג"ץ קבע כי אין היום מושג של "גדול בתורה".

"מצד אחד", אומרים הגורמים, "קשה להניח שבמועצת הרבנות הראשית יפסלו את הרב שטרן מצד שני יש לזכור שהרבנים הראשיים עשויים להימנע מלהתערב נוכח קרבתם למועמדים כאשר אחיו של הרב לאו הודיע שיתמודד לתפקיד וכן גיסו של הגר"י יוסף".

עו"ד מנחם מושקוביץ אומר ל"כיכר השבת" בתגובה כי "המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קיבל את כל הטענות המשפטיות שלנו וקבע שאכן לרב שטרן אין כושר ומעולם לא היה ברשותו כושר חוקי ותקף. על פי קביעתו במועד האחרון להגשת המועמדות לרב שטרן אין כושר לרב עיר".

 מנגד, גם בציונות הדתית מרוצים מההחלטה וטוענים כי היועץ המשפטי לממשלה בעצם הורה כי יש לאפשר לרב שטרן להתמודד לתפקיד וכי על מועצת הרבנות רק לאשרר מחדש את הסמכתו לכך.