אאא

ההצלחה הגדולה של העדה החרדית. סמוך לשעה חמש בבוקר (שני) החלו לזרום אלפים לרחבת כיכר השבת בירושלים לעצרת מחאה נגד וועדת פלסנר המקיימת דיונים לחקיקת חוק שיחליף את חוק טל הקיים.

לפי הערכות, השתתפו בעצרת כעשרת אלפים מפגינים, גברים נשים וטף. בעצרת השתתפו מרן גאב"ד ירושלים הרב יצחק טוביה וייס, רבי שמואל אוירבעך, ראב"ד ירושלים רבי שמואל שטרנבוך, חברי בד"צ העדה החרדית וראש-ישיבת 'פורת יוסף' הרב משה צדקה.

במהלך העצרת לבשו ההמונים שק ופיזרו אפר על ראשם כאות אבל ואף התיישבו על הקרקע בזמן אמירת הקינות. במהלך העצרת נאמרו פרקי תהילים, סליחות ותקיעות בשופר. בעצרת נאמו הגאב"ד הרב וייס, הרב שטרנבוך והרב אוירבעך.

גאב"ד העדה החרדית אמר במהלך נאומו: "צריך למסור את הנפש ולא לסטות מהדרך, לא נאפשר שבני התורה ילכו לצבא או לשרות במשטרה, לא נמכור את התורה בכסף".

בין הנואמים היה גם הרב יהושע לפידות, אחד מהלוחמים הידועים נגד גיוס לצבא. "זה איום על היהודים בכל העולם כולו", אמר.

בסיום העצרת התפזרו האלפים בצורה שקטה ומסודרת ללא הפרות סדר. כוחות המשטרה שהגיעו להשגיח על העצרת גם הם עזבו את המקום ללא צורך לפזר את המפגינים.

בהעדה החרדית אומרים הבוקר (שמח) ל'כיכר השבת': "הבוקר זאת יריית הפתיחה שלנו לקראת מאבק ארוך וקשה. לא יהיה מצב בו יגייסו את תלמידי הישבות. אנחנו נלחם בכל הכח נגד גיוס לצבא, או לכל שירות אחר".

גורמים בהנהלת 'העדה' מדגישים שוב: "אין לנו שום דובר לעצרת, גדולי ישראל הם הדוברים היחידים, אין לנו שום קשר לאותו צעיר שמשכונת גאולה שמתראיין תחת כל מקרפון כ'דובר העצרת', זאת שטות מגוחחת שהתקשורת בכלל מתייחסת אליו". 

צילום ועריכת וידאו: ישי כהן. צילומי סטילס: מאיר אלפסי