אאא

הבוקר יוצא לדרכו המשא ומתן המדיני בהשתתפות שרת המשפטים ציפי לבני וסאיב עריקאת. אמש (א') החליטה ברוב דחוק ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו על שחרורם של מחבלים פלסטינים וזאת כמחווה בעקבות פתיחת המו"מ בוושינגטון. 

כתב כיכר השבת סייר בעיר רמאללה והתרשם מהתחושות החיוביות ומהאופטימיות השוררת בקרב רבים מהתושבים וזאת על רקע חידוש המשא ומתן.

"מקווה שהרב עובדיה יסייע לשלום"

במהלך מפגש עם ישראלים שוחח ג'יבריל רג'וב מי שכיהן בעבר כראש הביטחון המסכל ואחד האנשים החזקים בפת״ח כיום, המקורב אישית לראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן שאמר בשיחה לכיכר השבת כי הצפייה שלו הנה דווקא מהציבור הדתי והחרדי המקפיד על המסורת היהודית שיבינו את הצורך הגדול בשלום אמתי בין העמים.

"אם תבדקו בהיסטוריה תיווכחו לדעת כי מעולם בעבר לא היו בעיות מיוחדות ליהודים עם המוסלמים כך שאת הכל ניתן לפתור. אני מקווה ומייחל שהרב עובדיה יספיק לעת זקנתו לברך ולסייע להסכם שלום בין העמים".

רגו'ב גם החמיא לתנועת ש"ס והסביר כי תמכה בהסכם אוסלו והגדיר את מנהיגה אריה דרעי כאיש הגון. רג'וב הבהיר כבר בתחילת השיחה כי אצל הפלסטינים התקבלה החלטה אסטרטגית לשוב לשולחן המו״מ ולנסות פעם נוספת את דרך ההידברות.

הוא מודה: "האמון שלנו בבנימין נתניהו אינו גדול אך כרגע אנחנו לא מדברים ישירות עם הישראלים, אלא ההתנהלות שלנו הנה מול האמריקאים שנתנו לנו הבטחות שיצרו אצלנו אמון מחודש בתהליך המדיני. לדברי רג'וב. נתניהו נקלע למצב דיפלומטי בעייתי ביותר מול ארה״ב ואירופה והוא הבין שאין לו ברירה רק להתקדם למשא ומתן רציני".

רג'וב הסביר בשיחה כי כל העיכובים שהיו בתהליך המדיני עד היום היו בעיקר באשמת הישראלים. אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים, שתי מדינות לשני עמים בגבולות מוכרים ובטוחים. עליכם להבין כי בלי זה לא יהיה ביטחון. אי אפשר להמשיך ולכבוש עם שלם ללא לשאת בתוצאות של הדבר.

מתעלם מהטרור

רג'וב מתעלם משנות הטרור ומאשים דווקא את הבנייה של ישראל במשך השנים בהתנחלויות בתקיעת המו״מ וטוען כי זאת הבעיה העיקרית של מדינת ישראל. אנחנו לא רוצים להתערב לכם בהחלטות אבל אתם צריכים לקחת אחריות ולהחליט אם אתם אמיצים ומוכנים לסיים את הסכסוך או שלא.

אל תשכחו שהיו פה שני מנהיגים אמיצים שהובילו תהליך של שלום ופיוס בין העמים האחד יצחק רבין והשני יאסר עראפת ובשניהם אתם הישראלים פגעתם וכך חיסלתם את תהליך השלום. רג'וב תוקף את ההתבטאויות של נפתלי בנט ודני דנון ומגדיר אותם כמבישות. יש לכם בצד השני פרטנר אתם רק צריכים ללכת לקראתו. הוא מסביר.

רג'וב בוחר להתעלם מהעובדה שלבני ואולמרט הציעו לפלסטינים הצעות מרחיקות לכת ומי שדחה אותם לבסוף היו הם ואומר כי אולמרט כבר היה בדרך החוצה מהתפקיד ולא היה ניתן לסגור מולו שום דבר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הוא גם קורא לנתניהו לשחרר את כל האסירים שנעצרו מלפני תקופת הסכם אוסלו ואומר כי זהו דבר שיש להשאיר מאחור. צריך היה לסגור את הסיפור הזה ממזמן עוד מיד אחרי החתימה על הסכם השלום אולם טוב מאוחר מלעולם לא.

המתנחלים הם מטורפים

כשאנו שואלים אותו לסיום האם היה מעדיף לראות בממשלה הישראלית את המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה על פני המפלגה של בנט. אומר רג'וב כי אמנם מדובר בעניינים פנימיים של ישראל אך על הממשלה ועל הציבור הרחב לדעת שהמתנחלים הם מטורפים וממשלה אתם היא התאבדות לאומית.

רג'וב נזכר בהתרפקות בפסק ההלכה של מרן הגר"ע יוסף בעניין מסירת שטחים תמורת שלום ואומר כי זה בלי זה היה קשה לרבין בזמנו. אני יודע שדרעי הוא איש הגון וניתן לדבר אתו וש"ס תמכה באוסלו מסכם רג'וב את תקוותו לשינויים במבנה הקואליציה של בנימין נתניהו.

לסיום הוא יוצא בקריאה לציבור החרדי לפעול למען עשיית שלום תוך הכרה בזכותו של הצד הפלסטיני להגדרה עצמית. "אני מקווה שהרב עובדיה יוסף עוד יזכה לעת זקנתו לתמוך ולסייע לעשיית הסכם שלום בין העמים", אומר רג'וב.

רחובות רמאללה
רחובות רמאללה
המוקטעה
המוקטעה
העיתונאים נדב פרי ערוץ 10 ועמית סגל ערוץ 2
העיתונאים נדב פרי ערוץ 10 ועמית סגל ערוץ 2
כתב כיכר השבת עם ג'בריל רג'וב
כתב כיכר השבת עם ג'בריל רג'וב