בתווך: לוי בבני-ברק, אתמול (צילום: כיכר השבת)
בתווך: לוי בבני-ברק, אתמול (צילום: כיכר השבת)

יממה לאחר הסיור המיוחד של בכירי מערכת עיתון "הארץ" בעיר בני-ברק, 'כיכר השבת' פנה לאחד העיתונאים הבכירים שהצטרף לביקור, הפובלציסט הוותיק גדעון לוי, בכדי לשמוע את רשמיו מהביקור בעיר התורה והחסידות.

הביקור, נועד לנסות ולהכיר לאישי התקשורת החילונים את עולמם הפנימי של בני הציבור החרדי, כמו-גם את מוסדות התורה והחסד לצד שטחי המסחר ומפעלי התעשייה.

המטרה המוצהרת הייתה - לגשר ולקרב בין העולמות השונים ולהכיר להם את אורחות חייו של בן התורה, אמונותיו והשקפותיו.

מה גרם לך עיתונאי בכיר, חילוני מוצהר מתל-אביב, לבוא לסיור בבני-ברק?

"זה היה סיור מרתק ומיוחד. שנים רבות אני מאוד סקרן לגביי החרדים בישראל ומנסה להבין את השקפת עולמם ואת אורחות חייהם וסוף-סוף הגיעה ההזדמנות לעשות זאת. הביקור היה אומנם קצר מידי לטעמי, אבל הצלחנו להכיר מקרוב את החרדים. אני מתכנן לערוך ביקור נוסף בקרוב".

איך התרשמת מהסיור ברחובות העיר החרדית?

"זה היה מהנה ומרתק מאוד. קשה לומר ממה הוקסמתי יותר, מצד אחד ישיבת פוניבז' מאוד הרשימה אותי, אך גם הנשים החרדיות שעובדות במפעל ההיי-טק שיוצאות כל בוקר לעבודה לצד קיום המשפחה וגידול הילדים - הלהיבו אותי מאוד.

"כמובן גם הפגישה והשיחה המעמיקה עם יו"ר וועדת הכספים משה גפני וראש-העיר יעקב שהחכימה ולימדה אותי המון על הציבור החרדי".

'הארץ' נתפס בקרב הציבור החרדי כעיתון אנטי-דתי. האם אתה חושב שבעקבות הסיור שלכם, נראה איזה שינוי במדיניות ובקו של העיתון לגביי החרדים? מה לגביי שאר חבריך?

"אני לא חושב שיהיה  שינוי מיידי. אנשים באו, למדו דברים וברור שזה משפיע. בכל אופן, אני אישית אמשיך להילחם כנגד הגזענות הקיימת בישראל כלפיי החרדים והביקור הזה חיזק את השקפת עולמי בנידון".

"לגבי חבריי, אני לא יודע לומר עליהם, אך ברור שעל כולם זה השפיע, לי בכל אופן זה הוסיף הרבה למרות שכאמור זה היה קצר מידי".

אם אפשר לבחור רגע מסויים, מהו הרגע בסיור שהרשים אותך ביותר?

"קשה לבחור רגע מסויים, אך בכל זאת, אותם רגעים בהם הייתי בהיכל ישיבת פוניבז' בשעה שנערכה במקום התפילה לשלומו של הרב אלישיב - ריגשו אותי. זה היה מרגש ומדהים כאחד לראות  אלפיים תלמידים ובני ישיבה כשהם בוכים ומתפללים בקול גדול לרפואת המנהיג הרוחני. היו אלה רגעים חזקים במיוחד".