סער וגפני (צילום: פלאש 90)
אאא

אחרי ההתקפה, עכשיו ההבהרה: שר החינוך גדעון סער צידד במהלך השבוע בדבריו החמורים של ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי שקרא למרי אזרחי נגד הציבור החרדי.

"בוא נאמר משהו אמיתי: אין שום דבר במה שהוא אמר?", שאל שר החינוך את יושבי המליאה. "אין שום יסוד של חשש? אין שום בעיה אמיתית? לפי דעתי דברי ראש העיר בסגנון שלו, שלא הייתי אומר כך, נאמרו מתוך מקום של אכפתיות לעתיד המדינה. בוא נמקד קצת את הבעיה - רכישת מיומנויות יסוד שנדרשות בשוק העבודה כדי להתפרנס בעולם המודרני. להגיד את האמת - גם אני מוטרד. אם מישהו אומר שהוא לא מוטרד, הוא לא אדם רציני".

דבריו של סער במליאת הכנסת, חוללו סערה. העיתונים החרדים, צירפו אותו ל"רשימה השחורה" של המסיתים העויינים שהצטרפו לטרנד החדש: מתקפה על החרדים.

אמש (חמישי) העניק סער ראיון מיוחד ל "הקול החרדי", בו הבהיר את דבריו בהרחבה, תקף את המסיתים נגד החרדים, וגם גילה בקיאות מרשימה בפוליטיקה הפנים-חרדית.

"אני לא קורא את העיתונות החרדית, אבל כל יהודי חרדי שייקרא את הנאום שלי - יראה מיד שהנאום נישא על-ידי אדם שהוא ידיד של הציבור החרדי", הבהיר שר החינוך בפתח הראיון.

"אחד הדברים המשעשעים בפרשה", גילה סער, "שבמליאה, בתוך הפרוטוקול, תוכלו לראות שמשה גפני משבח את הנאום ואומר שזה נאום של אהבת ישראל - אולם זה לא הפריע לעיתון 'יתד נאמן', לפרסם יום לאחר הנאום, כי גפני תקף את נאומי...  אני סומך על האינטליגנציה של הציבור החרדי שיידע להבחין בין הדברים".

על הנאום עצמו, אמר סער: "באתי והצגתי את הנקודות שאני רואה בציבור החרדי. אני עומד מאחורי מה שאמרתי. אני לא כעסתי על הביקורת שהוטחה בי, אבל כן התאכזבתי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"האמת שאני לא כל-כך מתרגש מעיתונים, חילונים ודתיים כאחד. אני יודע שהרבה פעמים דברים מסולפים".

וסער מבהיר: "אני לא חייב להסכים לכל מילה שאומר נציג של דגל התורה. מותר לי לחלוק ולראות את הדברים אחרת, אבל נקודת המוצא שלי - שאכפת לו מהציבור החרדי ורואה חשיבות רבה שיהיה לו כלים גם לצאת לעבודה".

ומה הוא חושב על ההתבטאויות האומללות של גבי גזית? "זו התבטאות שצריך לגנות אותה ולהסתייג ממנה. יש התבטאויות שנובעות משנאה לציבור החרדי מאנשים שלא מכירים את הציבור החרדי. אני מכיר שנים רבות את הציבור החרדי".

על מפלגתו הצפוייה של יאיר לפיד, הוא אמר: "יש הרבה אנשים שרוצים לעשות הון פוליטי מהתבטאויות נגד החרדי. בכל כמה שנים יש מן גל כזה, של מתקפה נגד הציבור החרדי. צריך להפריד בין אנשים שהמטרות שלהם הם פוליטיות לבין אנשים שאכפת להם מהציבור החרדי".

"כיכר השבת" מגיש את הראיון המלא - להאזנה. בלעדי.