אאא

"אחד הלקחים שלמדתי בתעשייה הוא שברגע שחברה מתחילה לעשות כסף, כמו אפל, קשה לה מאוד להשתנות. היחיד שיכול באמת לעשות שינוי זה המייסד. רק הוא יכול לקום ולפני כל העובדים להגיד שחייבים להשתנות. על כל אדם אחר, העובדים פשוט יגידו לעצמם - מה הוא מבין".

למרות הדברים האלה, ולמרות שמניית אפל צנחה בעשרות אחוזים בחודשים האחרונים, ד"ר אריק סירקין, ישראלי-אמריקאי וסמנכ"ל בכיר לשעבר באפל, דווקא אופטימי לגבי עתיד החברה שאיבדה את המייסד שלה, סטיב ג'ובס, לפני כשנה.

מנקודת המבט הייחודית שלו, כמי שכיהן בה בתפקיד בכיר דווקא בתקופה הקשה ביותר שלה, הוא יכול לראות איך החברה יכולה לצאת מהקיפאון בו היא נמצאת עכשיו.

"לטים קוק, המחליף של ג'ובס, יש סגנון ניהול שונה לגמרי. אבל האמת היא שגם ג'ובס לא הביא את הרעיונות, הוא פשוט ידע איך למצוא את הדברים ולחבר אותם בראש שלו, וידע טוב מאוד לקחת עליהם קרדיט. אפל יכולה להמשיך ולהתחרות בהצלחה בשנים הקרובות, ואנחנו נראה עוד מוצרים מהפכנים. גם אם לא, יש לה מספיק כוח ויכולת להמשיך ולפעול עוד שנים, רק בזכות המותגים שיש לה כרגע. אני עדיין מאמין בחברה, ועדיין מחזיק במניות שלה", אמר ל"כלכליסט".

תקופת הכשלונות הגדולים

סירקין, דוקטור לכימיה, הוא היום שותף בקבוצת המשקיעים הפרטיים TLV Angels, יחד עם ירון קרני. אבל לפני כן, הוא נהנה מאחת מהקריירות המורכבות והמרתקות ביותר בתעשיית ההייטק, כאשר במסגרת עבודתו בזירוקס היה שותף בפיתוח מדפסת הלייזר הראשונה והממשק הוויזואלי המהפכני של Xerox, שבהמשך היווה השראה לממשקים של מחשבי המק וה-PC הראשונים.

לאפל הצטרף סירקין ב-1990, עם תחילת התקופה הקשה ביותר שחוותה החברה בכל שנותיה. הוא עזב ב-1997, חודשים קצרים לפני שסטיב ג'ובס חזר לחברה והתחיל את המהפך העצום שלה. למרות הקשיים והכישלונות, אמר: "נהנתי מהזמן שלי באפל. עשיתי שם הרבה. מאז שחזרתי לישראל, הזמן הכי קשה עבורי היה השבוע אחרי שסטיב ג'ובס מת. כל מה שאי פעם אמרו עליו היה נכון. הוא היה איש שיווק מדהים, שידע למכור רעיונות ולחזות את העתיד. אבל הוא גם היה פרפקציוניסט וחסר סבלנות לטיפשות. אבל גם האנשים שהתלוננו עליו היו אומרים ־ הוא ידע לגרום לי לעשות דברים שלא חשבתי שאהיה מסוגל לעשות".

עזבת לפני שג'ובס חזר. מה הייתה אז התחושה בחברה?

"התחושה הייתה מאוד שלילית. מעטים חשבו שהיא תצליח. זאת הייתה תקופה חשוכה שבה הבוס היה גיל אמיליו, שהגיע מתעשיית השבבים (מחברות כמו National Semiconductor ־ ה.א). עבדתי מספיק עם חברות שבבים בשביל לדעת שאין שום סיכוי שהוא יוכל לנהל בהצלחה את החברה. כולם בקבוצה שלי פוטרו".

אפל חלמה להפוך למיקרוסופט

התפקיד הראשון של סירקין באפל היה פיתוח מחלקת המדפסות שפעלה אז בחברה. לאחר מכן, הוא עבר לנהל את מחלקת המחשבים האישיים, ולבסוף את מחלקת הפיתוח של מוצרים חדשים, שם היה מעורב בפיתוח תקן העברת הקבצים הפופולרי בזמנו Firewire.

בדרך הוביל - בעל כורחו, לדבריו - שניים מהכשלונות הגדולים ביותר שידעה בחברה: פיתוח מכשיר הפיפין, שהיה אמור להמציא מחדש את תחום המדיה הביתית, והתוכנית למכירת רשיונות שימוש במערכת ההפעלה של מקינטוש, שהובילה ליצירת "שכפולי מק" זולים וגרועים של חברות אחרות שכמעט והרסו את אפל ואת המותג שבנתה.

"ב-1986 היה דו"ח של חברת המחקר מקינזי שהציע לאפל למכור רשיונות ולצאת משוק החומרה. המנכ"ל אז, סקאלי, אימץ את הרעיון אבל לא עשה איתו שום דבר. לאחר מכן, היה פרויקט דומה בשם לינקולן שנגנז. כולם ביקרו את אפל ואמרו שהיא צריכה להיות יותר כמו מיקרוסופט, אבל האמת שהחברה ניסתה ושוב ושוב לעשות את זה, אבל לא הצליחה".

"אני הייתי הראשון שמכר את מערכת ההפעלה לחברות שהשתמשו בחומרה שלנו, למחשבים תעשייתיים, מחשבים רפואיים ועוד. זה היה ניסיון להכניס את מקינטוש לשווקים חדשים. ואז, תחת לחץ הדירקטוריון, התחלנו גם למכור את מערכת ההפעלה החוצה. אילו היו מלחמות ה־OS הראשונות. מעטים זוכרים את זה היום, אבל באותה תקופה הקרב לא היה ברור כל כך".

"זה נכשל כי המחשבים האלו עשו קניבליזציה לשוק הקלאסי שלנו. זה היה ברור שזה הולך להיכשל, כי זה התחיל מאוחר מדי. הפתרון שלי היה לחשוב על הדבר הבא אחרי ה־PC, הפוסט PC".

הסבא של האייפוד

המונח "פוסט PC" נטבע על ידי סירקין והקבוצה שלו הרבה לפני ג'ובס. לפני שהמנכ"ל החוזר חולל את מהפכת האייפוד והאייטיונס, הם עבדו על פתרון אחר לתחום המדיה - מכשיר הפיפין שהוזכר לעיל. המוצר שילב תכונות של מחשב ושל מערכת מדיה ביתית.

"הוא לא הצליח כי הוא לא היה מוצר של אפל, אלא מוצר שחברות אחרות היו אמורות למכור. ההנהלה הייתה סכיזופרנית ושינתה את דעתה כל יום. הם לא חשבו על הלקוחות, וכל יום דרשו משהו חדש. איש לא מכיר מנהל מאותה תקופה שעדיין עובד באפל. היום אומרים שהפיפין היה אחד המוצרים שסטיב הרג שהוא חזר לחברה, אבל זה לא נכון. הוא כבר היה מת".

אבל הפיפין היה פריצת הדרך שהובילה לאייפוד והולידה את הנגן ששינה את אופן צריכת המוזיקה. לפי סירקין, כמה מהטכנולוגיות שהיו חיוניות לפיתוח האייפוד פותחו במקור עבור הפיפין". הרעיון של האייפד לא היה חדש, רק האריזה והשיווק היו חדשים", אמר סירקין, שמסרב לקבל קרדיט על פיתוח האייפוד ומחזיר אותו לג'ובס.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

להשקיע באנשים ולא בחברות

סירקין, שנולד בסנט לואיס, עבד במשך חמש שנים עבור חברת ההייטק הישראלית הותיקה זורן, קיבל הצעה לעבוד באינטל ישראל בשנים הראשונות שלה, אבל לבסוף נשאר באקדמיה ולימד מספר שנים באוניברסיטה העברית. מאז שחזר סופית לישראל ב-2010, הוא הספיק להיות מעורב בתחום העמותות, שחשוב לו במיוחד. "כל חברה שאני משקיע בה, אני מבקש ממנה שתתרום מניות לעמותה לבחירתם".

לפני תשעה חודשים הוא חבר לירון קרני הצעיר. הוא וסירקין הם כמעט והפכים מוחלטים בתעשייה - האחד הוא הייטקיסט צעיר עם הרבה חוצפה ישראלית, והשני הוא דוקטור אמריקאי שמגיע דווקא מהצד של תעשיית השבבים. "אנחנו דווקא משלימים אחד את השני" אמר קרני. "אריק הביא לשינוי בחשיב שלנו, באיך אנחנו מעריכים ובוחנים חברות לפני השקעה, וכמה אנחנו יכולים לסייע להם בהתחלה".

"אתה לא משקיע בחברות, אתה משקיע באנשים" הסביר סירקין. "זה הרבה אינטואיציה. דווקא כאן, הניסיון והגיל עוזרים, למרות מה שחושבים בתעשייה, שפולטת אנשים בגילי החוצה".

אתה חלק מתעשיית ההייטק עוד מתחילתה, משנות השמונים. מה השתנה?

"השוק היום מטורף, ולא בצורה טובה בהכרח. כולם יושבים על כוס קפה וחושבים על החברה הבאה שלהם. זה מוגזם. בסופו של דבר, לוקח הרבה עבודה קשה והתמדה על מנת להצליח. אני לא מתחיל חברה על מנת למכור אותה. זה רק יוצר כמה מיליונרים. בסופו של דבר, מה שטוב למדינה זה להקים חברה גדולה, ששוכרת הרבה עובדים ומביאה ערך מוסף".