אאא

אם אתם מתכננים חתונה או כל שמחה אחרת לימות החורף המתקרבים, כדאי שתיקחו בחשבון שאפשר להזמין פחות מנות. החרדה מפני ה"גל השני" של השפעת ההורגת, נותנת אותותיה גם ברחוב החרדי. רבים מפחדים להגיע למקומות הומים וצפופים, נמנעים מלחיצות ידיים ובתוך בתים רבים עולה השאלה האם לשלוח את הילדים ל"חיידר", כאשר ידוע שיש בו ילדים עם סימנים ראשונים של המחלה.

השבוע אסר הרבי מגור לחיצות ידיים ב"טישים" ובמקביל הורה להחליף כוסיות היין בכוסיות חד פעמיות, כפי שנחשף לראשונה בכיכר השבת. בחסידויות אחרות כבר הועבר המסר ולפיו האדמו"רים אוסרים בתכלית האיסור, הגעתם של חסידים שנושאים סימנים של השפעת, או שהם יודעים שבביתם יש חולים שכאלו.

במוסדות החינוך השונים התקיימו דיוני היערכות ראשוניים לקראת האפשרות של אפידמיה שתפגע בילדים רבים, ובהתייעצות עם רבנים כבר נקבע, שלמרות חשש ביטול התורה, לא ייקחו סיכונים ולפי הוראות רופאים שעמם יתייעצו בישיבות, ב"חדרים" ובסמינרים יוחלט על סגירת כיתות שלמות ואף ישיבות, סמינרים ובתי ספר, אם מספר הנפגעים בהם יהיה גבוה.

באחד מן הסמינרים הגדולים בירושלים כבר הועבר למורות ולתלמידות חוזר, ובו הוראות המערכת הרפואית ורופאים להרבות בשטיפת ידיים, לא להתעטש לתוך היד, להקפיד על אוורור מקסימאלי בחדרי הכיתות ובכל מקרה של סימני מחלה לפנות מיידית לרופא ולא להגיע ללימודים.