אאא

משרד האוצר העביר לפנות בוקר (ג') למזכירות הממשלה את הצעת התקציב לשנים 2014-2013 וחוק ההסדרים המעודכנים. הדיון בתקציב בממשלה יתקיים ביום שני בשבוע הבא, וייתכן שיגלוש גם ליום שלישי, ערב חג שבועות.

לפי ההצעה, מס הכנסה יעלה החל מהשנה הבאה (2014) ב-1.5% בכל מדרגות המס. כמו כן יבוטל עדכון מדרגות המס, שנועד למנוע את שחיקת שכר הנטו כתוצאה מהאינפלציה.

כמו כן, מס החברות יעלה בתחילת השנה הבאה ב-1%, ל-26%. המע"מ יועלה בתחילת השנה הבאה ב-1%, ל-18% ויבוטל הפטור ממע"מ לשירותי תיירות.

קצבאות הילדים יקוצצו בכ-3 מיליארד שקל. החל ב-1 באוגוסט השנה תופחת קצבת הילדים ל-140 שקל בחודש, ותהיה אחידה לכל ילד במשפחה, ללא תלות במועד הלידה שלו ובמספר הילדים במשפחה.

האוצר מציע להפחית בשנתיים הקרובות 2% משכרם של עובדי המדינה. כמו כן, תקציב השעות הנוספות במשרדי הממשלה יקוצץ ב-10% ותוקפא קליטת עובדים חדשים במשרדי הממשלה עד סוף שנת 2015.

בנוסף, על פי הצעת התקציב, יוגדלו שיעורי המס המופחתים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון: לחברות בפריפריה יועלה המס מ-6% ל-10%, ובמרכז הארץ הוא יועלה מ-12% ל-15%. יועלה ב- 20% מס הקנייה על כלי רכב שמחירם עולה על 300 אלף שקל.

כמו כן יוטל מס קנייה מוגדל, בשיעורים שונים על שורה של מוצרי מותרות: אופנועים וקטנועים כבדים, מטוסים פרטיים ויאכטות, אפנועי ים, טרקטורונים, ג'קוזי, סיגרים, מקררים גדולים, מסכי פלאזמה מעל 50 אינצ', פרוות, ריהוט עתיק וטבק לגלגול.

עוד שתי גזירות: עקרות בית יחוייבו בתשלום ביטוח בריאות ויבוטל הפטור ממס שבח לבעלי יותר מדיריה אחת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קיצוץ בטיסות לחו"ל

התקציב מכיל גם קיצוצים מן הגורן ומן היקב שהאוצר קושש כדי לעמוד במסגרת ההוצאה. כך, ייפגע אחד התחביבים האהובים על עובדי המדינה והשרים - הטיסות לחו"ל. האוצר דורש לקצץ ב-25 מיליון שקל בשנה מתקציב הטיסות של משרדי הממשלה. בנוסף חשבי המשרדים יאשרו לכל היותר חצי מהיקף הטיסות שהיו נהוגות בשנה שעברה. בנוסף מציעים באוצר לעדכן את תעריפי דמי הקבורה - בהתאם לגיל הנפטר. התיקון צפוי לחסוך כ-45 מיליון שקל בשנה לביטוח לאומי.

כמו כן תיעצר הרחבת טיפולי השיניים לילדים כך שייכללו רק ילדים עד גיל 12, ולא 14. כך מקווים לשמר 40 מיליון שקל בתקציב. גם משרדו של רה"מ בנימין נתניהו לא נותר מוגן - ותבוצע ממנו הפחתה חד פעמית של 50 מיליון שקל מעודפיו. כמו כן יופחת ב-10% השכר של כלל נושאי משרה ברשויות - שרים, ח"כים, ראשי ערים, רבני ערים וראשי מועצות דתיות - כפי שהציע ח"כ אביגדור ליברמן. באוצר מעריכים כי ההפחתה שתחול במשך שנה וחצי (עד 2014) תחסוך לקופת המדינה כ-70 מיליון שקל. כמו כן האוצר מציע לחסוך לאורך השנים כ-15 מיליארד שקל באמצעות הפחתת הגמלאות למשרתי כוחות הביטחון בפנסיה תקציבית.

עוד קיצוצים בהצעה: יופחתו 5 מיליון שקל מתקציב הפיתוח של המטה לביטחון לאומי ורכבי הממשלה יוחלפו אחת לחמש שנים במקום אחת לארבע שנים. משרד החוץ ייאלץ לסגור 5 נציגויות בחו"ל, ושר התיירות יתבקש לצמצם ברבע את מספר נציגויות משרד התיירות. גם תקציב הפרסום של משרדי הממשלה יקטן בעשרה אחוז שהם 15 מיליון שקל.

משרדי הממשלה יידרשו להפחית 20% מהוצאות האבטחה שלהם ולסגור 127 תקני כוח אדם. כדי לעשות זאת יאוחדו בין השאר מטות ויצומצמו הסגלים של משרדי ממשלה שגם כך נחיצותם מעוררת סימני שאלה. המשרד לנושאים אסטרטגיים יאוחד עם המשרד לענייני מודיעין וימונה למשרד המשותף - עליו חולש שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ - מנכ"ל אחד בלבד. כך גם יקרה עם המשרדים עליהם שולט השר סילבן שלום - אנרגיה, שיתוף פעולה אזורי, והנגב וגליל, ומשרדיו של גלעד ארדן - התקשורת והגנת העורף.

עם זאת, חלק משמעותי עדיין לא נכתב: הפרק על תקציב הביטחון ריק.