אאא

ימים ספורים לפני שהעצרת של העדה החרדית והציבור הליטאי נגד הגר"ע יוסף יוצאת לדרך, נפגשה משלחת רבנים ספרדים ובראשם - הרב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יחזקאל מוצפי, חתנו של הרב שלמה-משה עמאר, עם הראב"ד, הגר"מ שטרנבוך, לדיון דרמטי.

במהלך הדיון, אישר הרב יצחק יוסף כי אביו מתיר את הגרים רק לחומרא. המשמעות, שהבינו אנשי הראב"ד - שאסור להתחתן עם גיורי צה"ל.

הראב"ד: "כשזה מגיע מרב הראשי, או מהרב עובדיה יוסף שהם כולם מותרים על פי הלכה - אנחנו מתנגדים. החופשיים תופסים את זה, כאילו...

הרב יוסף: "אישה גיורת כזו נשואה - הרב יגיד לה לכי תתחתני עם מישהו אחר, היא לא צריכה גט?

הראב"ד: "לא".

הראב"ד: "בבית דין בתל אביב, באו אצלי, ושאלו אותי, ויש רב אחד שפסק שלא צריך גט. ואני אמרתי: 95, 90 אחוז - לא שומרים תורה (בגלל הבודדים שכן קיבלו לשמור תורה, צריך גט).

מודעה שהוצגה בפני הרב יוסף, המופצת ברבבות עותקים

הרב יוסף: זה מה שהוא (אביו, הגר"ע יוסף) אמר".

הראב"ד: "הוא לא כתב. אז שיכתוב עוד מכתב.

"לפי דבריך, גם אתה מתנגד. לפי הרחוב, תלך ברחוב ותשאל מה דעת הרב עובדיה יוסף, יגידו כולם הוא מתיר את כולם.

"אם הרב עובדיה יכתוב שכל הגרים האלה (גיורי רבנות), הוא לא אומר שהם כשרים, הוא לא אומר כלום. על זה כן הוא אומר שהם כשרים (גיורי צה"ל).

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אנחנו לא דורשים ממנו שילך וימחה, לא דרשנו את זה ממנו. גם אנחנו לא מוחים מספיק, הרבה דברים אנחנו לא עושים מספיק,  אבל להסכים ולתת לזה יד, זה אנחנו לא ניתן.

הראב"ד: "יש עוולות בארץ ישראל בלי גבול. אבל בשעה שהולכים בשם התורה, ואומרים שהכל בסדר, אז אנחנו חייבים למחות בכל תוקף. זו דעתו שלי.

הראב"ד: "הוא (הרב יוסף) אומר בשם אבא שלו דברים יפים. אני יודע מה שאבא שלך כתב, ועל זה סומכים בכל בית ישראל שזה דעתו, ועל זה אנחנו חייבים להתנגד.

"אם הוא היה כותב כמו שאתה אומר, כמו שאני אומר.... יש יחידים שהם כן (שומרי תורה)".