אאא

הודעה יכולה לפגוע: הרצון העז להיות מעודכנים ולדעת מהמתרחש מתברר ככזה שגורם לעתים למצבים לא נעימים, כפי שקרה היום כאשר אחת ממשפחות החיילים מחטיבת גולני, ידעה על מות בנה מהודעת וואטסאפ.

"בני המשפחה קיבלו את ההודעה על מות יקירם בהודעת ווטסאפ", סיפר אחד מבני המשפחה ל- ynet. "אחיו היה באותה השעה בשטחי כינוס ליד הרצועה, לשם הגיע בצו 8. פתאום התחילו לשאול אותו מה קרה, וככה הוא גילה". הוסיף.

לדבריו, "בסוף הגיעו נציגים מהצבא והודיעו לו שאחיו נהרג בקרבות, ולקחו אותו הביתה. הפצת ההודעות האלה היא אכזרית, מקוממת, וחייבים למצוא ולחקור את מי שהפיץ את זה".

תחת הכותרת "צנזורה גורפת", נכתב באחת ההודעות שהופצו: מדובר בשלושה אירועים שונים, התקלות עם מחבלים וניסיון חטיפה (2), ירי נ"ט לעבר כוח חי"ר (1), ונמר שעלה על מטען (6). סך הכל במהלך הלילה 9 הרוגים. יש עוד חיילים פצועים קשה גם בבלינסון וגם בסורוקה".

בסיום אותה הודעה נכתבו שמותיהם של שמונה מתוך שלושה עשר חיילים מחטיבת גולני, שכאמור נהרגו הלילה ברצועת עזה. שמונת השמות שנרשמו באו בעקבות הדיווחים העיקשים לפיהם ישנם רק שמונה הרוגים. עד מהרה התברר כי לא כך הם פני הדברים.

בהודעה שפרסם דובר צה"ל נכתב כי "לאור רצף פניות אשר קיבלנו במהלך היממה האחרונה, אנו מבקשים להבהיר כי הודעה רשמית על נופלים מקרב חיילינו מתפרסמת אך ורק לאחר בירור, חקירה, זיהוי מקיף והודעה למשפחות הנופלים, בשל שיקולים מוסריים. התחשבו בכך והימנעו מהפצת שמועות אשר עשויות לפגוע במשפחות הנופלים".

בשעות אחר הצהריים הותר לפרסום כי 13 לוחמים מחטיבת גולני נהרגו בלחימה עם מחבלי החמאס ברצועת עזה. שבעה מהלוחמים שנהרגו, נפגעו בזמן שנסעו על נגמ"ש וטיל נ"ט נורה עליהם מאחד הבתים הסמוכים.

מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך הקרבות בהם לקחה חלק חטיבת גולני ברצועת עזה, נהרגו 13 מלוחמי החטיבה החל מליל אמש. בצה"ל עוסקים בשעה זו בהשלמת תהליך הזיהוי. לכשיסתיים התהליך, ובהסכמת המשפחות, יפורסמו שמות הלוחמים. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים וכן למשפחות החיילים הפצועים"