אאא

חשבתם שכולם נגדנו, שימו לב לטוויסט המתחולל לנגד עינינו. הנה קטעים ממאמרו של חיים ברעם באתר 'הגדה השמאלית', תחת הכותרת "מיהו קיצוני?".

"במהלך ההפגנות והמהומות בשבועות האחרונים הייתה ירושלים נתונה בהיסטריה אנטי-חרדית מפחידה, ובתגובות של "הציבור הנאור" ניתן היה לאתר גם סממנים ברורים של אנטישמיות פשוטה... הגזענות כלפי החרדים בלטה דווקא בפרשת האם המרעיבה, וגילויי הצדקנות וההכפשה הקולקטיבית שהיא עוררה.

"ההחלטה הנבונה של השופטת שלומית דותן לשחרר בינתיים את האם (שהיא ככל הנראה חולת נפש) לביתו של אחד ממנהיגי היהדות החרדית, אבל להמשיך לנתק אותה מילדיה עד שהרופאים יקבעו אבחנה שתאפשר לה להיפגש עמם, הוכיחה שאישה חכמה אחת יכולה להוציא מהבאר אבן שנזרקה לשם על ידי אלפי טיפשים".

אבל, אל תשלו את עצמכם שברעם יזדהה עם ההתנהגות החרדית ויוקיע את ההתנכלות לאם בשל היותה חרדית, וזה מה שהוא כותב בהמשך, בקיצורי לשון מתחייבים: "דפוסי התנהגות שהתגבשו לאורך דורות במאבק נגד ממסדים אנטישמיים במזרח אירופה הועתקו לחברה שלנו, כיוון שבמאה שערים אין מבדילים כלל בין השלטון הציוני לבין משטר הצאר ברוסיה".

מאידך, ברעם לא חוסך את שבט לשונו מהתקשורת החילונית: "כמו בכל פרשה פוליטית אקוטית, שאליה מתלווים גם מעשי אלימות, הפרשנים מרבים להכליל ואינם מנסים אפילו להבין את ההגדרות שהם בעצמם נוקטים. החרדים, למשל, מוגדרים תמיד כ"קיצונים", וההכללה הגורפת הזאת באה להכשיר טיפול משטרתי אלים וגם איבה תקשורתית כלפי העדה כולה".

וגם את דרעי אי אפשר לשכוח, כמו רבים בשמאל, ברעם מחמיא ואפילו מציע לדרעי אתגר: "דרעי הוא האדם היחיד שיכול אולי לעצור את ההידרדרות של ש"ס מתנועה פוליטית מתונה יחסית לגוף ניאו-כהניסטי התומך בכל הצעה קיצונית לפעולה נגד אזרחי המדינה הערבים בפרט, ובמכלול הנושאים המדיניים-ביטחוניים בכלל. דרעי כאנטיתזה לאלי ישי יכול לשמש גשר בין הציבור החילוני המתון (גם בנושאים מדיניים) לבין ציבור החרדי, בדרך לשינוי מוחלט של מדיניותו של כלל הציבור היהודי בירושלים כלפי התושבים הערבים. ייתכן שדרעי יהיה משענת קנה רצוץ, אבל במצב שבו אנחנו נתונים יש לטפח כל שביב של תקווה. הניסיון של חלק מהאליטות החילוניות לפגוע גם עכשיו בדרעי, בתירוצים שונים של שמירת שלטון החוק, רק יזרוק אותו לזרועותיהם של אנשי הימין המדיני, המסכנים את עצם קיומנו כאן. אגודות אליטיסטיות שונות מנסות להתחשבן איתו על כל חודש, יממה או דקה מהקלון, אבל מי שמוחל לפושעי המלחמה שזרעו הרג והרס בעזה רק לפני חצי שנה, חייב לגלות הבנה וסובלנות גם כלפי דרעי".

לפעמים, צריך לקרוא פעמיים כדי להאמין...