אאא

שר האוצר ויו"ר 'יש עתיד' השר יאיר לפיד, שבחר להודיע לעיתונאים במהלך השבת על ה"תקציב החברתי" המתגבש, הצליח לעורר את זעמם של חברי כנסת חילוניים ודתיים, בהם ח"כ יו"ר מרצ זהבה גלאון ויו"ר ש"ס אריה דרעי.   

ח"כ גלאון אמרה: "בזמן שאתם נהנים מיום המנוחה שלכם, שר האוצר יאיר לפיד החליט לשלוף מבתיהם באמצע השבת את כל הכתבים הכלכליים ולזמן אותם לחניה בכניסה לבית שלו בתל אביב כדי שישמעו אותו מקריא הודעה חסרת חשיבות".

לדבריה: "ההקראה ארכה בדיוק דקה וחצי, אבל זה בהחלט הספיק כדי להרוס את השבת של הצלמים והכתבים שנאלצו להגיע כדי לשמוע את מוצא פיו של כבוד שר האוצר. אני בכלל לא מדברת על חוסר ההוגנות שהוא מפגין כלפי כתבים שומרי שבת כשהוא מכנס כתבים להודעות סרק" הוסיפה גלאון. 

יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס גם הוא לחילול השבת של שר האוצר ואמר: "אני מוצא את עצמי באופן נדיר מסכים עם עמיתתי זהבה גלאון בכל הקשור לכינוס מסיבת העיתונאים של יאיר לפיד, בעיצומה של השבת".

"הזלזול שמפגין השר לפיד בערכי היסוד היהודיים של מדינת ישראל שמקדשת את יום השבת כיום המנוחה הרשמי שלה, הוא לחלוטין לא מקובל והוא בולט יותר כאשר הוא עושה זאת תוך הקפצת צוותי תקשורת רבים בעיצומו של יום המנוחה בשביל עניינים לא נחוצים הסובלים דיחוי גם לימים אחרים".  

"לא יתכן ששר בממשלת ישראל ירמוס בריש גלי את הערכים הללו, בפרט כאשר מדובר בעניינים שהוא עוסק בהם מתוקף תפקידו כשר האוצר של מדינת ישראל" הוסיף דרעי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ מנחם אליעזר מוזס מסר: "חילול שבת על ידי שר בישראל במסגרת תפקידו הוא דבר מזעזע. אם לפיד חושב ששבירת כל המוסכמות המקובלות עד היום,  תזניק את מעמדו הרעוע,  הרי הוא טועה. שום ספין, וודאי לא חילול שבת,  לא יעזור לו".

מאז ומתמיד הקפידו שרים שלא לחלל שבת במסגרת תפקידם גם בממשלות שלא היו בהן שותפות מהמפלגות החרדיות. זהו זלזול ופגיעה במדינת ישראל כמדינה יהודית".

סגן שר הדתות אלי בן דהן הגיב למסיבת העיתונאים שערך שר האוצר לפיד במהלך השבת ואמר: "שר האוצר יאיר לפיד הפגין במהלך השבת ניתוק מערכי היסוד של מדינת ישראל כאשר קיים מסיבת עיתונאים בעצם יום השבת ואילץ עשרות כתבים, מפיקים וצלמים להפר את שלוות השבת שלהם בעצמם".

"הרצון לקבל קרדיט כלשהו לא מתיר לשר האוצר לפגוע בערכים עקרוניים של המדינה היהודית, אני מזכיר לשר האוצר שממשלת ישראל שבה הוא חבר קיבלה על עצמה את יום השבת כיום מנוחה לאומי. יאיר, כשהצטרפת לממשלה, קיבלת זכויות וחובות. חובתך היא לשמור על השבת הציבורית כיום מנוחה עבור כלל אזרחי המדינה".