אאא

העיתונאית סטלה קורין ליבר מנסה לעבור על סדר יומו הצפוף של סגן שר הבריאות ומגיעה למסקנה שהשבוע האחרון שייך לליצמן שהצליח לדחוס בשבוע אחד שורה של נושאים בוערים החל מהערבות לאם החרדית עובר לפרשת המעצרים ברומניה וכלה בער"ן כשעל הדרך ישנה גם השפעת, ההיא ממקסיקו, ועוד כמה אירועים קטנים.

אפשר להזכיר לכותבת גם את כינוס המועצות בעניין החינוך העצמאי, כמו גם את פורום המנהלים של המודיע. את כל אלו ועוד צולח ליצמן בקלות יחסית. מעניין לבדוק איך לא הבחינו ב'גלובס' בסדר יומו הצפוף של סגן השר המהולל ב'פורום המנהלים' של המודיע שמותר לנו לשער שלקח מזמנו כמה דקות וכמובן: 'כינוס מועצות גדולי התורה' ההיסטורי, שגם עיוור הבחין בפעילותו המערכתית של ליצמן בתחום זה, ומשום מה לא מופיעה ברשימת המטלות שזיכו את ליצמן להיות "איש השבוע" של "גלובס"...

בעיתון הכלכלי 'גלובס' מסכמים את מאה הימים הראשונים של סגן השר שאף אחד לא נתן לו אפילו יום אחד של חסד. בתוך להבות התבערה הגדולה בפרשת "האמא מירושלים", זו הקרויה אצל החילונים "האמא המרעיבה", בעיצומן של התפרצויות מחריפות ב"שפעת מקסיקו", המגיפה שהעולם האחר, לא חרדי, מכנה "שפעת החזירים", טפו טפו טפו.

לקראת סופו של עוד שבוע מתיש ומפרך התחייב ליצמן לסייע לעמותת ער"ן, עזרה ראשונה נפשית, שקשיים כספיים מכריעים אותה. וגם חזרו לחשבונו הפרטי 200,000 שקל שהפקיד להבטחת שחרורה בערובה של האמא, מינכהאוזן או לא מינכהאוזן, שעמה ועם בנה המבריא עברנו את השבועיים האחרונים.

גם ב'גלובס' לא שוכחים את העשייה של ליצמן במאה הימים הללו. קורין-ליבר מדגישה שלליצמן היה במאת הימים האחרונים בתפקידו גם תקציב דו-שנתי להעביר, לחתום על תוכנית ביטוח השיניים החדשה והמתוחכמת והמתחכמת של קופת חולים כללית.

כמו כולנו, גם ב'גלובס' זוכרים גם את סדרת ביקורי הפתע שליצמן עורך אחת לכמה זמן בבתי החולים. "פתע על אמת" כותבת קורין-ליבר: "הוא נכנס בשער מלווה בעוזר או שניים, עובר בידוק, עובר בפרוזדורים, ניגש לקבלה במיון, נרשם: קוראים לי יעקב ליצמן, אני רוצה להיכנס...

עד עכשיו ביקר ליצמן באיכילוב, לניאדו, מוקד מגן דוד בירושלים, הדסה עין כרם, מאיר, בני ציון, הלל יפה, ביה"ח בנהריה..."

ויש גם פרגון נדיר. 'גלובס' מפרגן ל'וואלה' שמצידו העניק לליצמן את המקום הראשון בסקר השרים של "וואלה!" שם הוגדר כ"הפתעה הנעימה של הממשלה, חדור מוטיבציות, יוצא למסע צלב למען מערכת הבריאות החולה", תפס את הסוד הגדול בקרניו: הוא נודע ומוצג בפני המפלגות והציבור החילוני כמי שפועל, בשם מפלגתו, רק למען החלשים בחברה כולה, סוג של "חברתי-חרד"... כך 'גלובס' בפרשנות 'פולו-אפ' על וואלה!.

כמובן שאי אפשר עם מנת העוקץ הטבעית – "עם זאת, ברור שכל מה שמוגדר "לטובת החלשים" הוא קודם כול וראשית לכך לטובת החרדים ורבניהם, אלה ששלחו את הרב ליצמן לממשלה, לא שר, רחמנא ליצלן, אלא "רק" סגן שר. מין תרגיל רב-שנתי של המפלגות החרדיות האשכנזיות שיש בו בלוף מתובל בציניות בתוספת קורטוב יהירות והעמדת עצמם מעל עם הארץ..."

סגן השר בשטח. בסיור עם אנשי איחוד הצלה
סגן השר בשטח. בסיור עם אנשי איחוד הצלה
מימין, איש החסד - הרב זאב קשש
מימין, איש החסד - הרב זאב קשש