אאא

כשברקע הדיון הציבורי על התקנת לימודי ליב"ה ומקצועות היסוד בכל המגזר החרדי, אישרה הבוקר (ב') ועדת הכנסת כי משה גפני (יהדות התורה) ימונה לתפקיד יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה. גפני, יו"ר ועדת הכספים בכנסת הקודמת, הוא בעל השכלה תורנית אך כלל לא למד לימודי יסוד במקצועות חילוניים. עם זאת הוא ייאלץ לחרוץ בסוגיות סביב מדיניות מחקר ופיתוח, טכנולוגיות מתקדמות, מחקר ופיתוח סביבתי, מחקר מדעי, חלל ועוד.

בראיונות בעבר הדגיש גפני כי "התורה מכילה את כל המקצועות", וכי לימוד הגמרא בו עסק רבות "מחדד את השכל" וכך הוביל היטב את ועדת הכספים גם ללא לימודי כלכלה. בראיון למוסף "כלכליסט" ב-2010 אמר גפני כי תפקיד יו"ר ועדת הכספים הוא אחד מהמשפיעים ביותר אך הדגיש "עם זאת, אישית הייתי מעדיף לחזור ללמוד תורה בכולל".

אנשיו של גפני מסרו כי אמנם אין לו ניסיון בתחום אך שירותו רב השנים בכנסת הקנה לו מומחיות בתחומים מגוונים. כמו כן הזכירו כי "שר האוצר לפיד לא למד כלכלה, שרת הבריאות גרמן לא למדה בריאות, ושר הבינוי והשיכון אריאל לעולם לא היה קבלן בנייה. גם גפני שלא למד מדע וחלל יעשה את עבודתו לציבור נאמנה".

גפני אגב לא מתכוון לוותר על ועדת הכספים, וימשיך לפקוד את דיוניה חרף תפקידו החדש. בוועדה מעריכים את הידע הרב שצבר בה בקדנציה הקודמת יאפשרו לו פתחון פה סביב כל הסוגיות הפיננסיות שיעלו בה.