אאא

בשיא פגרת החורף בכנסת, ועדת הכספים מתכנסת היום (ג´) לדיון פגרה מיוחד בנושא משבר הדיור. אתר "גלובס" מעביר את הדיון בשידור חי. בין הנוכחים בדיון נמנים גם שר האוצר יובל שטייניץ, שר השיכון אריאל אטיאס ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר. יו"ר ועדת הכספים הוא משה גפני.

דיון החירום נערך, בין היתר, לאחר פרסום ההנחיה האחרונה של הפיקוח על הבנקים לצינון שוק הנדל"ן הרותח בשבוע שעבר. נזכיר כי ההנחיה החדשה אוסרת על בנקים לתת הלוואות משכנתא בריבית משתנה לסוגיה השונים (פריים, מדד ומט"ח) בשיעור של יותר מ-33% מסך ההלוואה.

לפי נתוני בנק ישראל, הלוואות בריבית משתנה שייכללו בהוראה החדשה הן 76% מההלוואות החדשות. מאחר שהלוואה בריבית משתנה זולה יותר מהלוואה בריבית קבועה, צפויות המשכנתאות להתייקר בכ-1%. חלק מחברי הכנסת כבר התבטאו כמי שאומרים כי ההנחיה החדשה דווקא תקשה על הזוגות הצעירים ותוסיף ללבות את עליות המחירים.

בפתח הדיון אמר גפני כי "הנושא של הדיור ומצוקת הדיור הולך להיות הנושא המרכזי בכנס הקיץ של הכנסת. אנחנו מקווים שלא יהיו נושאים בטחוניים שיאפילו על זה – אבל זה יהיה הדיון המרכזי גם בממשלה וגם בכנסת. גם מבחינת הח"כים, גם מבחינת המפלגות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אריאל וגפני התעמתו

גפני טען כי "הבעיה העיקרית היא בממשלה, ולא בבנק ישראל. דעתו של הנגיד נשמעת. הפיתרון האמיתי הוא בידי הממשלה. המצב הזה שזוג צעיר לא יכול להגיע לדירה משלו, אלא אם כן מדובר באיש עשיר או שהוריו עשירים, הוא בעייתי ביותר". כבר בפתח הדיון נרשם ויכוח בין יו"ר הוועדה גפני שטען כי קיימת בועה בנדל"ן לבין ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) שטען כי "יש מחסור נקודתי ביחידות דיור - אין בועה".

"נכון שנגיד בנק ישראל עשה דבר נכון כדי לא לגרום לקריסה של המערכת מבחינה כלכלית – אבל הממשלה צריכה לא לתת לכל כך הרבה אזרחים וכל כך הרבה משפחות ליפול בלי לחיות נורמלי ולהגיע לקורת גג", הוסיף גפני.

משך כל הדיון, החליפו ביניהם חברי הכנסת מהלומות מילוליות כשהאשימו אלה את אלה באוזלת היד של הכנסת והממשלה בטיפול בנושא. "קיבלתי במייל כבר קללות על חוסר היכולת שלנו לטפל בנושא הזה", אמרה רונית תירוש (קדימה), בעוד עמיתה איתן כבל (עבודה) הגדיר את פעולות הממשלה ואת פעולות ועדת הכספים בנושא "פתטי".

(גלובס)