אאא

"האישה החרדית של ימינו היא יותר בכירה ויותר אינטליגנטית מהגבר החרדי", כך טען אמש (ראשון) יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת, במושב שעסק בהדרת נשים בישראל.

בדבריו, טען חבר-הכנסת גפני כי לחינם השמיצו את הציבור החרדי. "אני לא מכיר חרדי שיורק על ילדה בת 12 כמו שקרה בבית שמש. יאיר לפיד הזמין את זה ושבוע אחרי זה הודיע שהוא נכנס לפוליטיקה. לא החרדים ירקו על ילדה אלא אדם בודד", אמר גפני.

"אתם לא יודעים מה זה גורם לנו להרגיש. אנחנו, הציבור החרדי מותקפים כל שבוע על משהו אחר", הוסיף גפני בניסיון להסביר את הלך הרוח בציבור החרדי.

גפני הוסיף ודיבר על ההפרדה באוטובוסים, בין גברים לנשים ואמר כי "בטוקיו למשל, אם גבר עולה על אוטובוס של נשים הוא חוטף מכות, כי נשים לא רוצות בצפיפות של האוטובוסים ולא רוצות שיטרידו אותם", אמר גפני.

"אם יש הסכמה בציבור החרדי שנשים לא ישבו אחד ליד השני בגלל הדוחק אז מה הבעיה? ואם אני בא לקורס קצינים בצבא ובאה זמרת ושרה ואני מבקש בשקט לצאת החוצה לשתיים, שלוש דקות כדי לא לשמוע אותה. מה הבעיה עם זה?", שאל גפני.

"הציבור החרדי מותקף נגד הדרת נשים שלא בצדק", הוסיף גפני. "באוניברסיטת ת"א 93% מהסגל הם אשכנזים, אך אצלנו החרדים, למעלה מ-50% הם ספרדים, ואחרי זה עוד מאשימים אותנו בקיפוח ואנחנו נחשבים הגזענים". לדבריו, אין שוויון בין גברים לנשים והפתרון לכך הוא החרדים במדינת ישראל.

גפני נשאל על-ידי הקהל, מדוע חל איסור על גבר ואישה ללכת יחד, והשיב כי הם רשאים ללכת יחדיו, אך לא בשכונה של נטורי קרתא בירושלים משום ששם האישה אולי יכולה ללכת אבל הגבר לא יכול מחשש שיכו אותו.

בסיום דבריו, אמר גפני לנוכחים: "מזל שנולדתי עם חוש הומור כי אחרת הייתי בוכה, בגלל חוסר התקשורת הנורא בין החרדים לחילונים", והוסיף כי הוא מתנגד לכפות על חייל או קצין לשמוע שירת נשים. "אני מבטיח לכם שכשהחרדים יהיו בשלטון הם לא יעשו לכם כך", הוסיף גפני בחיוך.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר, דיבר גם הוא במושב שעסק בנושא הדרת נשים ואמר כי "המדינה טעתה כאשר היא אפשרה לחברות תחבורה ציבורית הפרדה בין נשים לגברים. נשים במדינת ישראל רשאיות לעשות כעולה על רוחן".