שטרסלר בפוניבז' (צילום: כיכר השבת)
שטרסלר בפוניבז' (צילום: כיכר השבת)

בכירי עיתון "הארץ" הגיעו בתחילת השבוע לביקור בבני-ברק. בין העיתונאים, היה גם אדם מפתיע: נחמיה שטרסלר, פרשן כלכלי בכיר שידע עימותים רבים עם הציבור החרדי ועם משה גפני בפרט.

כזכור, בעבר גפני קרא לו להתפטר מתפקידו כפרשן כלכלי, ואף כינה אותו "אנטישמי" מעל במת הכנסת.

בראיון שהעניק שטרסלר לצביקה גרוניך מ'קו החשיפות', הוא חשף כי גפני התנצל בפניו בפגישה שהתקיימה בלשכת ראש עיריית בני-ברק, יעקב אשר.

שטרסלר לא דיבר ואף לא הגיב בפגישה עם גפני. הפרשן הסביר כי רק אם גפני יתנצל מעל במת הכנסת יהיה מקום לסליחה.

שטרסלר גילה שבני-ברק מוכרת לו מאוד. "אני מוסר שם שיעורים", אמר.

על הביקור במפעל הייטק לנשים, אמר: "התרשמתי מאוד מהביקור במפעל התעסוקה שבו נשים חרדיות עובדות. אני מסכים שלא צריך להתלונן שיש רק 'מאות' בלבד, זה נותן פתח לתקווה טובה".

"מרגיש בבית"

ביקרת יחד עם בכירי עיתון 'הארץ' בבני-ברק, איך התרשמת?

"אני מכיר את בני-ברק, למרבה ההפתעה. אני מסתובב שם בחגים, אני רואה מה קורה בפסח עם הגעלת הכלים, אני רואה מה קורה בחנוכה, מסתובב ברחוב הראשי, נכנס לחנויות וקונה דברים.

שטרסלר משוחח עם אברכים בכניסה לישיבה

"לא מפתיע אותי, החיים והקצב והמסחר בעיר הגדולה. נכון שעוד לא הייתי אף-פעם בישיבת פוניבז', זו הייתה הפעם הראשונה, אבל הייתי בישיבות אחרות, כלומר: בני-ברק בעיני זה חלק מהציבור הישראלי כולו, לא נפלתי מהרגליים משום דבר. אנחנו מכירים את בני-ברק".

מכיר את בני ברק לטובה או לרעה?

"מכיר אותה לטובה. תשמע, אגיד לך עוד דבר, כשאני מסתובב ברחוב הראשי - אנשים פונים אליי, מדברים איתי, מזהים אותי מהטלוויזיה, מה שמלמד שרואים טלוויזיה".

חשת סלב?

"חצי סלב. כלומר מכירים אותי אנשים. מה אתה חושב שאנחנו שני עמים שונים? זה הרי קישקוש. אז אין לי שום בעיה. אני לא רואה את הגבול בין תל-אביב לבני-ברק, זו חברה קצת שונה, אבל אני מרגיש שם בבית".

כשהגעת לישיבת פוניבז', אני מבין שבחורים שוחחו איתך וגם השתתפת בתפילה לרפואת הגרי"ש אלישיב. אבל מעניין אותי לדעת על הדו-שיח שהתנהל שם?

"תשמע, זה אחד הדברים המוזרים שקרה לנו, התפילה לרפואת הרב אלישיב. מה שהיה זה - שנכנסתי פנימה כדי לראות את הלימוד בחברותא שגם אותו אני מכיר כמובן. הסתכלנו על הגודל שהיו שם כ-800 איש בבת-אחת וזה די מרשים.

"הסתכלתי וניגשו אליי אנשים ופתאום בשעה מסויימת אומרים 'מתקיימת עכשיו תפילה לשלומו של הרב אלישיב', אז כמובן שהסתכלתי על התפילה. לא השתתפתי בתפילה, לא באתי להשתתף, זה לא התפקיד שלי להשתתף. לא היה לי ספר תהילים כמו שלכולם היה כשאמרו תהילים".

אוקיי, אבל מה דיברתם שם, איך התנהל הדו-שיח בניכם, הרי אתה פרשן כלכלי שמגיע עם משנה סדורה בנושא?

"תשמע, הבחורים ניגשו אליי מיוזמתם וכמובן שאלתי אותם איך הם חיים ומאיפה הם מקבלים את הכסף, מה המדינה נותנת ומה נותנת הישיבה? ובכלל איך אתה מתקיים מסכומים כל-כך נמוכים ומה אשתך עושה? חלקם אמרו עובדת, חלקם אמרו עובדת חלקית, חלקם אמרו עובדת לפי שעות. דיברנו על זה הרבה.

"תדע לך שזה לא היה רק בפוניבז'. ביקרנו במפעל, לא רחוק משם, ב'מגדלי שקל', בחברת הייטק ששם מעסיקים נשים חרדיות. זה יפה לראות את זה, אבל בינינו, צביקה, זה מיעוט שבמיעוט".

הכוס המלאה

אני בטוח שאתה לא מצפה שמחר תגיע לשם ותראה את כל החרדים?

"הייתי רוצה שכולם ילמדו מדעים בבית-ספר כמו שהרמב"ם למד ושהוא נהיה רופא. רש"י היה מומחה בנושא של יין שעד היום לומדים את הכתבים שלו בנושא יין ויוחנן הסנדלר ועוד גדולים בישראל".

אתם רואים שעשרות נשים חרדיות עובדות, במקום לקחת את הצד הטוב, אתם אומרים למה לא כולם עובדים?

"אתה יודע מה, אתה גם צודק. זה גם התחלה ואני מסכים למה שאתה אומר, כלומר צריך להיות יותר פתוח. צריך לראות בזה התחלה ולקוות להמשך. אני לא אמרתי למה לא כולם, אמרתי הלוואי וכולם יהיו".

אתמול דיבר אצלינו, גדעון לוי שאמר כי הביקור היה קצר מידי, לחוץ מידי?

"אני לא חושב כך, זאת המציאות שלנו, יצאנו בבוקר, סיימנו בשעה 13:30, יש לכל אחד לו"ז מאוד עמוס. אתה יודע שבאותו יום הסתיימה השביתה ואני באופן נורמלי הייתי נוסע למסיבת העיתונאים שכינסו שר האוצר ויו"ר ההסתדרות, לראות את ההסכמים.

"וויתרתי על זה כי אמרתי, התחלנו בפגישה וחייבים להמשיך בה. אז זאת המציאות אם גדעון רוצה הוא יכול להגיע לבד לסיור בבני-ברק".

אכן, הוא אמר שיגיע בהקדם לביקור נוסף בבני-ברק.

"
צריך ארגון מיוחד בשביל זה? נו, בחייך".

ללא אנשי גפני הייתה מגיע?

"איזה שאלה, אמרתי לך קודם. אני מסתובב שם יותר ממה שאתה חושב. אני גם מרצה בבני-ברק, מה אתה אומר על זה".

מה?

"כן, כן".

היכן אפשר לשמוע אותך?

"יש משרדי רו"ח שמזמינים אותי ללקוחות שלהם".

הא, לא באופן קבוע?

"לא. כלומר הרצאות ללקוחות של משרד רואה חשבון גדול שעוסק בסקטור החרדי, מה אין עבודה בסקטור החרדי? יש, אז אני מכיר את זה. וכל אחד יכול ללכת לבד. לא צריך ארגון של אף אחד, לא של גפני ולא של ראש-העיר. אנחנו מסתדרים לבד".

אבל, לפני שהם הגיעו אתם לא הגעתם לשם, זה אומר שאולי היה צריך מישהו שיארגן?

"בסדר. אני אומר שגם זה טוב וגם זה טוב. כלומר אני יכול לעשות לבד ואני עושה לבד ואינני מדווח לאף-אחד. אני לא יוצא עם הודעה לעיתונות".

הסולחה

הבנתי שהיה ניסיון לסולחה בינך לגפני?

"הייתה פגישה טובה. ראש-העיר סיפר על ההתפתחות של בני-ברק. על המתחם העיסקי שהוא מתכוון לבנות בצפון העיר, וזה טוב מאוד ואח"כ דיבר גפני על הנושא של עבודה ואיך שהוא רואה את ההתייחסות לחרדים".

איך אתה, נחמיה שטרסלר יושב עם גפני באותר חדר, זה נשמע מוזר, הרי הוא כינה אותך "אנטישמי"?

"אז הוא אמר. בזמנו הוא אמר דברים קשים ולא ראויים, אני באתי לפגישה, לא דיברתי עם גפני".

לא באת טעון נגד גפני, הרי הוא אמר בנאום דאז שהוא מוכן להתעמת איתך, יצא לכם להתעמת?

"לא. אנחנו מתעמתים באופן עקיף, לא באופן ישיר".

אבל כשכבר אתם נמצאים יחד, זה לא הזמן להתעמת?

"לא. זה לא הזמן, אני ישבתי בשקט ולא דיברתי עם גפני. לא מצאתי לנכון".

הוא דיבר איתך והתנצל על הדברים שהטיח בך אז?

"טוב, אני רואה שיש לך מקורות טובים לפגישה. זה נכון, בתחילת הישיבה גפני פתח ואמר שהוא מתנצל ע"כ שהוא קרה לי 'אנטישמי' גם מעל במת הכנסת כשזה נכנס לדברים של ימי הכנסת, והוא חושב שזה לא נכון ולא ראוי.

"הוא לא חוזר בו מהדברים עצמם, מהביקורת עצמה שהוא הטיח בי אבל הוא חוזר בו מהמילה אנטישמי. הוא הבטיח שיאמר זאת מעל בימת הכנסת בכדי שזה יכנס עוד פעם לספר דברי הימים של הכנסת שיהיה משקל נגד למה שהוא אמר קודם. הקשבתי ולא אמרתי מילה. אני מחכה לדבריו בכנסת".

מה זאת אומרת, סירבת לקבל את דבריו, אתה כל-כך פגוע מגפני?

"לאחר שהוא דיבר איתי בסוף הישיבה, הסכמנו שאחרי שגפני ידבר מעל בימת הכנסת, הם יאמרו לי על כך".

ואז תהיה "סולחה" רשמית?

"אתה רוצה לארגן את זה צביקה?"

אני בטוח שהם יארגנו את זה ויוציאו הודעה לעיתונות, לא?

"לא יודע. תשמע זה הדבר הכי חשוב שלנו במציאות היום יומית שלנו? זה דבר קטן. תשמע, גפני יש לו תכונה, יש לו לשון חדה, וקלה ומשתלחת מידי פעם.

"אם הוא יאמר מעל בימת הכנסת את מה שהוא הבטיח ויגיד שהוא חוזר בו מדבריו כשכינה אותי 'אנטישמי' אני יראה בזה דבר חיובי. אני צריך לשמור את זה לכל החיים? לא ראוי. אדם יכול לומר מילים שאח"כ הוא יכול לחזור בהם וזה אנושי".

יכול להיות שהוא היה מתוסכל מהדיון שהתקיים אז בערוץ 2?

"יכול להיות, אבל הוא צריך לשמור על כבוד לבן-אדם השני. כל אדם נברא בצלם וצריך לשמור על זה. אני רואה את עצמי יהודי לא פחות מגפני. כשאני למדתי בתיכון, למדנו גם משנה, גם גמרא. אני יודע לקרוא רש"י. למדנו ראשונים ואחרונים.

"אבא שלי ישב איתי ולמדנו הלכות, אבא שלי כבר לא איתנו אבל ברור שהוא בא ממשפחה דתית מפולין. בארץ הוא היה לא דתי אחרי השואה. כלומר אני יכול להפתיע אותך בהמון דברים ביהדות טובה ואמיתית, יהדות שאוהבת ומכבדת, שלא מדברת סרה, ולא אומרת מילים כאלו האחד על השני".

כיום אתה לומד, גמרא רש"י?

"לא לומד היום. אבל בקלות אני יכול ללמוד אם אני רוצה".

אתה מתגעגע לאותם ימים?

"אני אהבתי את הלימודים האלו. תשמע, אבל גם אהבתי ללמוד ביולוגיה וכימיה ומתמטיקה. בזמנו בתי-הספר התיכוניים בתל-אביב היו ברמה גבוהה מאוד, בכל התחומים. וגם כתלמידים הקשבנו להם בשונה מהמצב הנוכחי, אז אני מתגעגע להרבה דברים".

וביניהם לימוד תורה?

"אל תכניס לי מילים לפה צביקה".

אני שואל.

"גם וגם וגם".

אז לפחות אנחנו מסיימים בנימה חיובית ושמחים לשמוע שהתרשמת ושיש כיוון לסולחה בינך לגפני. הפרשן נחמיה שטרסלר, תודה רבה ובהצלחה.

תודה רבה לך.