אאא

ראש אגף תמיכות במשרד המשפטים לשעבר, עו"ד אמנון דה הרטוך, שנאלץ לפרוש מתפקידו בעקבות ´משלח ידו´ לחה"כ יעקב כהן, פרסם השבוע בעיתון ´הארץ´ מאמר ובו התבטא בארסיות כנגד מערכת החינוך החרדית - החינוך העצמאי, אותו הגדיר כ"אגודה עותומנית וירטואלית שלפי החוק היה צריך לפרקה מזמן, אשר השלטונות שופכים על גוף העוועים הזה מאות מיליונים בשנה".

בעקבות הדברים השופכים אור על דעותיו האישיות השליליות של העו"ד הסוטר, פנה יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, בדרישה לבדוק רטרואקטיבית את כל החלטותיו של דה הרטוך בעבר בנושא החינוך העצמאי.

בפנייתו ליועץ המשפטי לממשלה כותב גפני: "עתה מתבררת הסיבה האמיתית למהלך החקיקה אשר הביאה לקריסה מוחלטת של אחזקת בתי הספר, והיא, שנאתו המופגנת של דה הרטוך כלפי החינוך העצמאי ורצונו האישי להקנות מעמד שווה שלא היה בעבר, לבתי הספר הפרטיים".

גפני אף מגולל בפנייתו את מעמד החינוך העצמאי כפי שהיה במשך כל עשרות השנים האחרונות מאז קום המדינה, כאשר המדינה אפשרה להורים לבחור בין בתי הספר הממלכתיים לבין החינוך העצמאי והמחוקק אף קבע כי משרד החינוך יתקצב את הרשתות בשווה כמו את בתי הספר הרשמיים.

עוד כותב גפני בפנייתו, כי "עו"ד דה הרטוך שבנו לומד בבית ספר פרטי- מוכר שאינו רשמי, כפה את דעתו בחקיקת חוק הרשויות המקומיות ב2007, הוא הוביל מהלכים ופרשנויות משפטיות שאילצו את הכנסת להידרש לחקיקה ע"מ להמשיך את המצב שהיה קיים כל השנים, ובעקבות פרשנותו הביא לקריסה מוחלטת של אחזקת בתי הספר, ולהורה החרדי אין פיתרון אלא באמצעות בית ספר פרטי, מהלך שקומם אף את השלטון המקומי".

"עתה מתבררת הסיבה למהלך ההזוי הזה שלצערי הכנסת קיבלה מחוסר ברירה, זאת שנאתו המופגנת כלפי החינוך העצמאי. לאור זאת הנני דורש לבדוק את כל החלטותיו של ´דה הרטוך´ בנושאים אלו בעת שהוא שימש בתפקידו במשרדך, מכיוון שיש להם השלכות ישירות לנעשה עתה בממשלה ובכנסת המנסים לייצב חזרה את מערכת החינוך כפי שהיה קודם להחלטותיו המוזרות ואשר פוגעות בתלמידים ובהוריהם, המסעירות את המערכת הציבורית, בממשלה, בכנסת ובשלטון המקומי".