אאא

"אי אפשר לפגוע במי שתורתו אומנותו. לא יהיה שום שינוי ובמקרה הכי גרוע תלמידי ישיבה ישבו בכלא", כך הבהיר הבוקר (שלישי) יו"ר ועדת הכספים, חבר-הכנסת, משה גפני, בדיון שקיים הצוות שהקימה ועדת חוץ וביטחון לבחינת יישום תחליף לחוק טל.

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), ראש הצוות, טען בדיון כי רק הצעת החוק שלו ושל קדימה לחלופה לחוק טל, היא ההצעה הרצינית והמעמיקה, בניגוד לשאר הצעות החוק שהגישו הסיעות השונות, אותן הגדיר "שטחיות ופופוליסטיות". הצעת החוק של קדימה מציעה כי כולם יחויבו בשירות ממלכתי.

ח"כ גפני, הגיב ואמר כי לא ניתן לפתור את בעיית גיוס החרדים על בסיס הצעות החוק החלופיות שהוגשו עד לרגע זה. בהתייחסו לעבודת הצוות בראשות ח"כ פלסנר, אמר גפני כי אין מקום להפקת דו"ח שיתמוך בביטול החוק הקיים או באחת החלופות שהוגשו היות והמפלגות השונות כבר הגישו הצעות חוק חלופיות, עוד בטרם הצוות גיבש את מסקנותיו.

"כל מי שעיניו בראשו יודע שאי אפשר לפגוע במי שתורתו אומנותו בסופו של דבר לא יהיה שום שינוי ובמקרה הכי גרוע תלמידי ישיבה ישבו בכלא", הוסיף גפני.

ביטולו של חוק טל, זכה לביקורת נוקבת מצד ח"כ גפני. "יש לנו סעיף מפורש בהסכם הקואליציוני עם הליכוד שמחייב את השמירה על מעמדם של תלמידי הישיבות. סעיף זה מתואם גם עם ישראל ביתנו וגם עם מפלגת העבודה, עוד לפני שזו התפצלה", טען גפני.

גפני, הסביר מנקודת מבטו, את הסיבה להקדמת הבחירות הצפויה ואמר כי "בין נתניהו לליברמן קיימת אווירת חשדנות ואני אפילו לא רוצה לומר שהדבר מגיע עד לכדי תיעוב. אף אחד מהם לא באמת רצה להקדים את הבחירות ומה שדחף אותם היה הרצון למנוע מלפיד ומופז להתארגן".

בתוך כך, הבוקר הגיעו ראשי 'מאהל הפרייארים', המפגינים בעד חוק שיורת לכולם, לסיור בישיבת פוניבז' וביקור בשטיבלא'ך איצקוביץ', במרכז העיר בני ברק.

אנשי המאהל, סיירו בישיבה ושוחחו עם התלמידים על חובת לימו התורה מול חובת השירות. לדברי אנשי המאהל, הביקור נעשה על-מנת להכיר את השקפת העולם של תלמידי הישיבות הרואים בלימוד התורה את התכלית.

במהלך הסיור בישיבה, הבהירו אנשי המאהל לתלמידים, כי אינם מתנגדים לכך שתקבע מכסת לומדים מסוימת. עם זאת, הם סבורים כי מרבית בני ה-18 החרדים יצטרכו לשרת את המדינה, רובם במסגרת השירות האזרחי שיותאם לאורחות חייהם.