אאא

שר האוצר החדש, יאיר לפיד, הזהיר אמש (מוצאי- שבת) כי בתקופה הקרובה יתבצעו קיצוצים קשים וכואבים, וזוכה לביקורת חריפה מצד יו"ר ועד הכספים היוצא, חבר-הכנסת משה גפני.

בניזולטר ששלח לתומכיו, כתב לפיד כי גילה תמונה כלכלית גרועה משחשב, "אובר-דראפט מפלצתי", הוא כינה זאת והצהיר: "זה מה שאני הולך לעשות: להכנס בו בכל הכוח. נעבוד קשה, נצטמצם, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים. יהיה קשה, יהיה מלחיץ, אבל יש לזה גם יתרון: אם נעשה את זה עכשיו, זה לא יהיה ארוך".

בעקבות הדברים שכתב, תוקף יו"ר ועדת כהספים היוצא, חבר-הכנסת משה גפני, בחריפות את לפיד ומציע לו ללכת ללמוד קודם את כלכלת ישראל.

"כלכלה לא מנהלים בפייסבוק והאוברדרפט של המדינה לא צץ פתאום", אומר גפני, "ראוי היה ששר האוצר הנכנס ילמד קודם את כלכלת ישראל לפני שיתרברב בפייסבוק על הצעדים שיעשה ובהם קיצוצים ופגיעה בשכבות החלשות".

ח"כ גפני מוסיף ואומר כי "אילולא עסק לפיד במשא-ומתן הקואליציוני בג'ובים ובנושאים פופוליסטיים, היה לו זמן ללמוד ולהבין את תפקידו החדש".

בניזולטר ששלח לפיד, הוא כתב כי "התמונה הנפרשת אט-אט בפני היא גרועה הרבה יותר ממה ששיערתי. עזבו אתכם ממילים כמו 'גירעון' או 'משבר פיסקלי', אני אסביר את זה הרבה יותר פשוט: באתי לשפץ את הבית, אבל אז גיליתי שבחשבון שלנו יש אובר-דראפט. איזה אובר-דראפט? מפלצתי, מבשר רע, הולך וגדל".

"איך זה קרה?" שואל השר לפיד, "כמו כל אובר-דראפט: בזבזו המון כסף שלא היה, לא הגיע כסף שחשבו שיגיע, לקחו התחייבויות שאסור היה לקחת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"התברר, שוב, שאזרחי ישראל תמיד יודעים על מה הם מדברים", טען לפיד, "כבר כמה שנים שמנסים למכור להם שמצבם טוב, והם כל הזמן אומרים שזה לא נכון ולא יכול להיות. רע להם, רע לכל מי שהם מכירים, הם מרוויחים בסדר אבל לא גומרים את החודש, אין להם שום סיכוי לקנות דירה".

"זה מה שאני הולך לעשות" אומר לפיד, "להכנס בו בכל הכוח. נעבוד קשה, נצטמצם, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים. יהיה קשה, יהיה מלחיץ, אבל יש לזה גם יתרון: אם נעשה את זה עכשיו, זה לא יהיה ארוך".

לפיד מספר כי השנה הראשונה שלו במשרד האוצר תעסוק בצימצום האובר-דראפט. "הייתי מעדיף לעסוק בדברים יותר משמחים, אבל אני מאמין שהתפקיד שלי הוא ללכת בדיוק לאיפה שקשה. הבעיה נוצרה מפני שבמקום לנהל כלכלה אחראית לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה. אני לא הולך לחזור על הטעות הזו".

"מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני. ככל שהפעולות שלנו יהיו נחרצות יותר עכשיו, נוכל בשנה הבאה לעשות יותר - יותר בהורדת מחירי הדיור, בחינוך, ברווחה, בסיוע לעסקים קטנים, בשוויון בנטל", כתב.