אאא

היום (ד') הנפיקה ממשלת גרמניה אגרות חוב ל-5 שנים בהיקף של 4 מיליארד אירו בפעם הראשונה בהסטוריה בתשואה של מתחת ל-1% - התשואה שהושגה בהנפקה: 0.9%. ההנפקה מרכזת עניין רב בקרב המשקיעים לאור תוצאות הנפקת האג"ח של יום שני ובה נרשמו, לראשונה בתולדות גרמניה, תשואות שליליות על אג"ח לחצי שנה.

הממשלה הגרמנית קיבלה בהנפקה הצעות בהיקף של 8.97 מיליארד אירו, יותר מפי שניים מההצעה.

ביום שני, נזכיר, ממשלת גרמניה גייסה 3.9 מיליארד אירו בהנפקת אג"ח ל-6 חודשים עם תשואה ממוצעת של 0.012%-. מדובר על ההנפקה הראשונה שבה נרשמות בגרמניה תשואות שליליות.

עוד בגרמניה, הודיע היום המשרד לסטטיסטיקה כי הצמיחה במדינה ב-2011 גדלה בהתאם לתחזיות - 3%, כאשר רוב הגדילה התרחשה במחצית הראשונה של השנה. הצמיחה האטה ביחס ל-2010, אז נרשמה צמיחת שיא של 3.7%.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יום עמוס באירועים באירופה

ההכנות לקראת פסגת מנהיגי אירופה ב-30 בינואר שהחלו ביום שני עם הפגישה בין קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל והנשיא הצרפתי נמשכות. היום צפוי להיות יום עמוס מבחינת אירועים כשעל הפרק מספר פגישות בין מנהיגי אירופה, הנפקת אג"ח מתוכננת של גרמניה והודעה של סוכנות דירוג האשראי פיץ' לגבי דירוג האשראי של צרפת ומדינות נוספות באירופה.

היום יפתח עם פגישה בין הנשיא הצרפתי לבין מי שהייתה עד לאחרונה שרת האוצר הצרפתייה, יושבת ראש קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד, וזאת לאחר פגישה דומה שקיימה עם קנצלרית גרמניה אתמול. השניים ייפגשו בשעה 13:00 שעון ישראל והם צפויים לדון במשבר החוב המעיב על אירופה וכן על הבעיות בכלכלה העולמית.

כשעה לאחר מכן בברלין, צפויה קנצלרית גרמניה וראש הממשלה האיטלקי מריו מונטי לכנס מסיבת עיתונאים משותפת, לאחר פגישה בין השניים שתעסוק בין היתר במצבה ההולך ומתדרדר של הכלכלה האיטלקית ובנסיון לרתום את איטליה למאמצים לאימוץ האיחוד הפיסקאלי החדש שהוסכם עליו בדצמבר. הפגישה באה כשברקע מהדהדת עדיין הודעת סוכנות דירוג האשראי פיץ', לפיה צפויה הורדת דירוג נוספת לאיטליה בחודשים הקרובים.