אאא

היום מתקיימות בגרמניה הבחירות הכלליות, הראשונות במדינה מאז פרוץ משבר החובות האירופי לפני ארבע שנים. על פי הסקרים האחרונים, אנגלה מרקל צפויה לזכות בכהונה שלישית, אך ככל הנראה תיאלץ להקים קואליציה עם יריבתה מהשמאל, ואף להתמודד עם כניסתה לפרלמנט של מפלגה חדשה נגד היורו.

ההצבעה החלה בשעה שמונה (שעון ישראל), והסקרים הראשונים יפורסמו בשעה שש בערב. קרוב ל-62 מיליון גרמנים הם בעלי זכות הצבעה, עם זאת כשליש טענו כי עוד לא החליטו למי להצביע.

לפי הסקר האחרון, הגוש השמרני בהובלת מרקל, שכולל את המפלגה הנוצרית דמוקרטית שלה ואת אחותה הבווארית (CSU), זוכה ל-39% מהקולות, שמציבים אותו 13 נקודות לפני המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD), המפלגה השנייה בגודלה. כתוצאה מכך, מרקל (59) תישאר בשלטון, אליו עלתה ב-2005. אולם עוד לא ברור האם היא תוכל לשמור על ממשלת ימין – מרכז, בראשה עמדה בארבע השנים האחרונות. התמיכה בשותפה הנוכחית שלה, מפלגת הדמוקרטים החופשיים, הידרדרה ועומדת כעת על 5% בלבד. בשל כך, מרבית הפרשנים מעריכים כי למרקל לא תהיה ברירה אלא לחזר אחר יריבתה הגדולה – המפלגה הסוציאל דמורקטית, בראשותו של פר שטיינברוק. "זה יהיה המשא ומתן הקשה ביותר אי פעם על הקמת קואלציה", העריך בפני סוכנות רויטרס פרנק דקר, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בון.

לראיה, בכנס בחירות האחרון שערך שטיינברוק הוא קרא לבוחרים להיפטר ממרקל. "בתוך 28 שעות נוכל להיפטר מהם. נוכל להיפטר מהממשלה חסרת התועלת והקולנית ביותר שהוקמה בגרמניה מאז האיחוד", אמר לקהל. עם זאת, כמה משותפיה האירופיים של ברלין מקווים שבעקבות כניסתה לקואליציה עם המפלגה הסוציאלית הדמוקרטית, מרקל תצטרך לרכך את גישתה כלפי מדינות גוש היורו מוכות החובות, כמו יוון.

מפלגה נוספת שעשויה להקשות את החיים למרקל הוא האלטרנטיבה לגרמניה (AFD). המפלגה הוקמה לפני שבעה חודשים על ידי קבוצה של אקדמיים, עורכי דין ועיתונאים. הם בונים על הפחד בקרב הגרמנים מהעלות של חילוץ מדינות גוש היורו, וקוראים לפירוק מסודר של גוש היורו. במידה ויעברו את אחוז החסימה, תהיה זו המפלגה החדשה הראשונה בבונדסטאג מאז 1990, והפרשנים מניחים שהיא ככל הנראה תוביל לשינוי בדיון על היורו בגרמניה.