אאא

החלטתה של עיריית ירושלים לאכוף את החוק לסגירת עסקים בשעה 23.00 בלילה, מעוררת סערה רבתית. מצד אחד - עומדים בעלי העסקים החוששים לפגיעה בפרנסתם. מצד שני-עומדת עיריית ירושלים ותושבי העיר החפצים בלילות שקטים.

לפני כחמש שנים לערך, החליטה עיריית בני ברק, על פי צו מפורש מרבני העיר, לאכוף "חוק המנוחה" ולחייב את בעלי העסקים לנעול בשעה-23.00 בלילה.

כבעל עסק - ידעתי בבירור כי הציות לחוק יצניח את מחזור המכירות  והחלטתי לצאת למלחמה ולגרור עימי את סוחרי העיר.

שכרתי עורכי דין, הגשתי תביעה לבית המשפט המחוזי, השארתי את חנותי פתוחה בלילות באופן מופגן, בזתי לערימת הדוחו"ת שנערמו על שולחני, לא טרחתי להגיש ערעור בבית המשפט המקומי, וכך- חשבתי לתומי שאני "האזרח הקטן" יכול לשים ללעג ולקלס את חוקי העזר העירוניים של הרשות המקומית בה אני חי.

מסתבר שלא, לא רחק היום ושיניה החדות של עיריית בני ברק החלו להינעץ בתוך בשרי, שליחי ההוצאה לפועל פקדו את מעוני וחנותי השכם והערב, חשבון הבנק שלי עוקל וגם אם לא נחשפתי מעולם למונח המשפטי "צו הבאה" הרי שהעירייה העניקה לי שיעור חי ומאלף בדמות שוטר המתייצב בפתח החנות, עם צו מאסר מיידי עם אפשרות להמירו בתשלום ובמקום.

לאחר תקופה ארוכה- הותשתי מהמלחמה ששאבה ממני אנרגיות רבות והנפתי "דגל לבן". בפגישה משולשת בין עורכי דיני, אנוכי והתובע העירוני סוכם כי אחתום על התחייבות לפיה אציית לחוק ובתמורה הסכימה העירייה להעניק לי  "הפחתה" מסכום החוב האגדי בגין הדוחו"ת כי להתחמק מהתשלום לא הייתה אפשרות, גם אם "עשיתי תשובה".

מובס ומאוכזב התחלתי לציית לחוק, ולאחר כחודש - התחלתי לחייך... והבנתי ש"אושר" זה לא רק כסף. הבנתי שכשאני יודע באיזה שעה מסתיימת העבודה זה גם "אושר". הבנתי שכשיש שעה שכל החנויות נסגרות והתחרות הסמויה של "אני לא אסגור לפניו" חלפה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

זה מעניק לי אושר, הבנתי שאם אני מספיק עוד להגיע לחתונות להגיד "מזל טוב", אין שמחה שלמה מזו והעיקר- השלווה והשלום שבו לשרור ביני לבין דיירי הרחוב,  קיתונות הרותחין על רעש ו"גזל שינה" שהלא שנינו "גזל שינה אין להשיב", התאדו כלא היו.

מאז- בעצם הבנתי יותר את המשמעות ש"כסף זה לא העיקר" כי יש הרבה דברים הגורמים אושר פנימי וחיצוני מעל לכסף.

סוחרי ירושלים- חבל לכם לצאת למלחמה שתוצאותיה ידועות מראש, הצד המנצח יהיה כמובן עיריית ירושלים, כי ככה זה- אתם אזרחים קטנים והיא- רשות עירונית מחוקקת.

אל תכניסו עצמכם לסבל מיותר של מלחמות, ערכאות, הוצאות לפועל ועיקולים, תפנימו את המצב וצייתו לחוק. אני מבטיח לכם ש"ארגון סוחרי ירושלים" עוד ישלח זרי פרחים לכיכר ספרא בצירוף כרטיס ברכה עם הכיתוב  "לחופש אין מחיר".

טורו של חברון גרנביץ מתפרסם ברשת 'קו עיתונות'