אאא

פרשת פפנהיים ממשיכה להסעיר את העדה החרדית בירושלים, וכעת מדובר גם על 'מלחמת גרסאות'. אחרי פרסום על האולטימטום שהוצב אמש לרב שלמה פפנהיים, מבהיר נכדו שמואל חיים פפנהיים, לא דובים ולא יער, ואדרבא, "הגאב"ד תומך בסבי".

הרקע לדברים הוא כמובן הכינוס אמש, של הנהלת העדה החרדית ביורשלים, כינוס שנערך בנוכחותו של הגאב"ד. על הפרק עמד, או יותר נכון על המוקד, לא אחר מאשר החבר הבכיר בהנהלת העדה, הרב שלמה פפנהיים. האיש והראיון שחוללו סערה בסוף השבוע שעבר.

המדובר כמובן בראיון חסר התקדים אותו בחר פפנהיים להביע באמצעות העיתון משפחה ולאחר מכן לעיתונאי מוטי לביא ברדיו 'קול חי', וכתבו, הכוכב העולה אריה ארליך. בדבריו תקף פפנהיים את ההחלטה לצאת להפגנות, ואמר "בכל פעם שנאבקנו על זכויותנו – הצלחנו. כאשר נלחמנו שאחרים ישמרו את התורה – נכשלנו".

פפנהיים גם תקף את רעיון ההפגנות בבסיסו וטען: "ההפגנות משניאות את הדת. חילוני שחטף אבן בשבת, לעולם לא יחזור בתשובה".

הדברים גרמו כמובן לסערה גדולה, לא רק בשל תוכן הדברים, אלא גם בשל הבמה בה בחר פפנהיים להשמיע אותם. מה שגרם עלבון פומבי לעדה החרדית.

גורמים ב'עדה' שתמהו "מה ראה ר' שלמה לשטות זו", טענו אמש, כי מי שעומד מאחורי העניין, הינו לא אחר מבנו ר' גבריאל. לדברי אותם גורמים, האינטרסים של גבריאל בבית היולדות בטלז סטון, שלובים עם אלו של בית החולים 'הדסה'. לדבריהם, הוא זה שסידר את הראיון של הד"ר בירינבאום המשמש כרופא בית היולדות, והוא זה שדאג גם לראיון של אביו, הכל אך ורק למען האינטרס העסקי.

בעקבות הדברים, התכנסה אמש הנהלת ה'עדה' בנוכחות הגאב"ד, ועל פי הדיווחים הציבה אולטימאטום דרמטי לר' שלמה פפנהיים: עליך להחליט, או התנצלות פומבית בסוף השבוע הקרוב, או השעייה מחברותך ב'עדה'.

אלא שנכדו, שמואל חיים פפנהיים, מכחיש את האמור מכל וכל: "לא היה ולא נברא. ואדרבא, ההפך הוא הנכון. מדובר בישיבה שגרתית שנגעה לסוגיית ההפגנות בשבת הקרובה. הגאב"ד שנשא דברים חזר שוב שוב והזהיר מפני מה שקורה בהפגנות. הוא ביקש שלא כל אחד יוכל להשתתף בהן, אלא אברכים בלבד, ושח"ו לא יהיו תופעות כמו קריאות גנאי וזריקות אבנים".

ועוד נקודה פפנהיים מבקש להבהיר: "הגאב"ד לא יודע כלל על הראיון של סבי. הוא לא מכיר את השבועון 'משפחה', לא ראה אותו ולא שמע עליו". מערכת 'משפחה', לטיפולכם.