אאא

הסערה הבאה. בשעה שהרוחות סביב גיורי צה"ל מתחילות להירגע, מתברר כי בשקט בשקט מתרחשת שערוריה דומה על אדמת גרמניה.

גרמניה, שבעשרים שנה האחרונות עוברת מהפך בכל הקשור ליהדות, כאשר המוני יהודים מציפים אותה, בעיקר ממדינות חבר העמים לשעבר, עומדת כעת בפני מבוכה לא קטנה.

ל"כיכר השבת" נודע כי בתקופה האחרונה הופץ במסגרת הקהילות היהודיות בגרמניה מינשר שחתומים עליו בין-השאר הרבנות הראשית וארגון הרבנים האורטודוקסים של גרמניה ה-O.R.D הקורא לגויים לבוא ולהתגייר במידה ויש להם אב יהודי.

במנשר, הכתוב בשפה משכנעת, נקראים גויים שאביהם יהודי לקום ולהצטרף באופן פורמאלי לעם היהודי עם גיור שיהיה מוכר על-ידי הסמכות הרבנית הבכירה בישראל - הרבנות הראשית.

נקרעים בין העולמות

"מה שקורה היום בגרמניה", מסביר ל"כיכר השבת" גורם המעורה במצב הדתי והיהודי במדינה, "הוא, שהיהדות גדלה בגרמניה בצורה קיצונית, בעיקר על-ידי מהגרים ממדינות חבר העמים לשעבר שהתנאים החומריים שהציעה להם המדינה קרצו להם מאוד.

"העניין הוא שמהגרים אלו מביאים איתם הרבה בעיות בסגנון אב יהודי ואם לא יהודיה, וכך מוצא את עצמו הבן נקרע בין עולמות. ה-O.R.D החליט להרים את הכפפה ולאפשר לאלו לבצע החלטה שתשנה את חייהם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"הבעיה מתחילה" מסביר רב המעדיף להשאר בעילום שם שמבקר בגרמניה לעיתים קרובות ומכיר היטב את מערכת הרבנות בגרמניה "בכך שצעד כזה מנוגד להלכה היהודית, משום שאסור לשכנע גוי להתגייר, ולא משנות הסיבות".

הרבנות: "לא חתמנו"

על השאלה כיצד הוא מסביר את העובדה שאירגון רבנים אורטודוקסי מבצע צעד כזה ובפומבי הוא אומר: "האמת היא שהמצב ברבנות האורטודוקסית בגרמניה לפני כמה שנים היה פי כמה יותר גרוע. בשנים האחרונות נכנסה הרבנות הראשית לישראל לעובי הקורה והחלה לשלוח דיינים משלה לשבת בגיורים הנעשים בגרמניה.

"ביחס למקרה הספציפי הזה, הייתי מציע להפנות את השאלה לרבנות הראשית, הרי היא חתומה על המנשר הזה גם כן, לא?"

גורם בכיר ברבנות הראשית לישראל אומר בתגובה: "אנו מכירים את הארגון, אך מעולם לא חתמנו על המסמך המדובר - המזמין להתגייר על-פי אב יהודי".