אאא

לא רק בישראל: אמש (רביעי) קיים בית משפט העליון בבריסל שבבלגיה דיון מכריע בשאלת כפיית לימודי הליב"ה במוסדות החינוך החרדיים באנטוורפן, אל הדיון הגיעו רבני העיר ובראשם הגר"א שיף וכן עשרות הורים מודאגים.

כזכור, לפני כשנה חוקק הפרלמנט הבלגי חוק המחייב את מוסדות החינוך ללמד לימודי ליב"ה ביניהם אבולוציה ואזרחות כשאדמו"רים ורבנים מגלים כמובן התנגדות תקיפה לכך.

לאחר שגייסו עסקני הקהילה סכום עתק נשכרו עורכי דין בכירים שערערו על החוק החדש בפני ערכאות בתי המשפט על מנת לבטלו. אמש התקיים הדיון האחרון במהלכו טענו עורכי הדין והעסקנים כי החוק החדש פוגע בחופש הביטוי וחופש המצפון וכי אינו עולה בקנה אחד עם החוקה הבלגית.

ארבעת עורכי הדיון הביאו בפני 11 השופטים את החשש של בני הקהילה החרדית באנטוורפן מפני כפיית לימודים המנוגדים לאורחות חייהם ולאמונתם.

במהלך המשפט נאם גם פרופסור שאינו יהודי שהצטרף אף הוא לבקשה לביטול החוק כשהוא מבקש לאפשר לו להמשיך ללמד את ילדיו בביתו ללא חוק חינוך חובה.

יצוין כי באם החוק החדש יעבור הרי שילדי תלמודי התורה יוכרחו לעבור מבחנים בנושאי הליב"ה ומי שייכשל בהם יוצא בכפייה ממוסד הלימוד החינוך החרדי וייאלץ לעבור ללמוד במוסד לימודים ממלכתי.

להערכת פרשנים, ממחקרים שנעשו בבלגיה עלה כי הציבור החרדי אינו שותף מספיק בשוק התעסוקה וכי בוגרי החינוך החרדי אינם משתלבים די במוסדות הלימוד האקדמאיים ואלו גרמו לחקיקת החוק החדש המאיים על בני הקהילה.

צפו: כתב "כיכר השבת" על המתח באנטוורפן (באדיבות: חדשות ערוץ 10)

אמש, בשעת המשפט, עסקו בנושא המגישים ירון לונדון ומוטי קירשנבאום בתוכניתם בערוץ 10 ושוחחו עם כתב "כיכר השבת" שהסביר על ההשלכות החמורות שעלולות להיות להחלטה על השארת החוק במתכונתו הנוכחית.

קרישנבאום גילה מצידו בקיאות בחיי הקהילה היהודית באנטוורפן והרחיב על עסקי המסחר בתחום היהלומים ועל גישתו של העסקן פנחס קורנפלד יו"ר הקהילה לתחום השתדלנות הציבורית.